Страхотна България обърна шампиона на Европа (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха с отлична победа на Европейското първенство в Германия и Швейцария. Момичетата на италианския селекционер Марчело Абонданца направиха невероятен обрат срещу настоящите европейски шампионки от Сърбия от 0:2 до крайното 3:2 (23:25, 13:25, 25:22, 30:28, 15:13) в първия си мач от предварителна Група "D", игран тази вечер в спортната зала на германския град Шверин.

Утре (7 септември) българките ще играят срещу тима на Полша, който пък по-късно тази вечер излиза срещу Чехия, а сръбкините ще спорят с чехкините. Срещата между България и Полша е от 21,00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по NEWS7 и онлайн на сайта на TV7, а този между Сърбия и Чехия е от 18,00 часа българско време.

Срещата започна добре за българките, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на Христина Русева и грешка при мрежата на сръбкините. Но веднага последва обрат и 4:2 за Западните ни съседки след контра на разпределителката Мая Огниенович, ас на Наташа Кръсманович и блокада на Милена Рашич. Последва ново равенство при 4:4 след атака в аут на Йована Бракочевич. Двата тима продължиха равностойно до първотото техническо прекъсване, което дойде при минимално предимство за Сърбия - 8:7. Последваха атака на капитанката Страшимира Филипов и две отлични блокади на Русева и 10:8 за българските момичета. Последва пореден обрат и 13:11 за сръбкините след блок на Кръсманович последвана от блокада и силна контра на Бранкица Михайлович. Резултатът стана 13:13 след успешна атака на Добриана Рабаджиева и аут на Михайлович. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за "лъвиците" след две атаки в аут на Рашич и Бракочевич. Сърбия стигна до ново равенство при 16:16 след блокада на Рашич и грешка в атака на Емилия Николова. Момичетата на сръбския наставник Зоран Терзич дори успяха да дръпнат с 18:16 след контра през центъра на Рашич и атака в аут на Страши Филипова. Прекъсването, което поиска Марчело Абонданца, даде ефект и България обърна до 20:19 в своя полза след блок-аут на Елица Василева, ас на влязлата като резерва Десислава Николова и силна контра на Доби Рабаджиева. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което Сърбия поведе с 23:21 след контра блок-аут на Кръсманович и успешна атака на Йелена Николич. В крайна сметка сръбските волейболистки взеха гейма с минималното 25:23 след нова атака на Михайлович.

Втората част тръгна напълно равностойно до 5:5, след което сръбкините дръпнаха с 8:5 след атака на Наташа Кръсманович, аут на Христина Русева и ас на Йована Бракочевич. Последваха контри на Бранкица Михайлович от втора линия и на Йелена Николич и 10:5. Разликата нарасна до 12:6 след отлична блокада на сръбската разпределителка Мая Огниенович, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 16:6 след грешка на Елица Василева, ас на Николич, блокада на Наташа Кръсманович и контра на Бракочевич. Преднината на Сърбия набъбна до 18:6 след две атаки в аут на влезлите като резерви Мария Каракашева и Цветелина Заркова. Сръбските волейболистки запазиха предимството си и даже го увеличиха до 23:10 след нова грешка на Страши Филипова и ас на Михайлович, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза с разгромното 25:13 след атака през центъра на Милена Рашич.

Третият гейм стартира добре за сръбкините, които дръпнаха с 2:0 след атака в аут на Емилия Николова и пусната топка на сръбската разпределителка Мая Огниенович. Последва равенство при 3:3 след атака през центъра на Христина Русева и атака в аут на Йована Бракочевич. Двата тима продължиха равностойно до първотото техническо прекъсване, което дойде при минимално предимство за Сърбия - 8:7 след грешка от сервис на Елица Василева. Последваха грешка в атака на Бракочевич, контра от втора линия на Ели Василева и две успешни атаки на Доби Рабаджиева - 11:8 за България и тайм-аут за сръбския наставник Зоран Терзич. Играта за пореден път продължи точка за точка до 15:12, след което последва блокада на Ели Василева и 16:12. Последва контра през центъра на Страши Филипова - 17:12 и второ прекъсване за Зоран Терзич и сръбкините. Въпреки това, резултатът стана 18:12 след страхотна блокада на Страши Филипова. Постепенно Сърбия намали изоставането си до 17:21 след успешни атаки на Бранкица Михайлович и Йована Бракочевич, но българките моментално си върнаха предимството при 23:17 след блок-аут на Доби Рабаджиева и аут на Михайлович. За пореден път сръбкините стопиха разликата до 22:23 след блокада на Милена Рашич последвана от контри на Бракочевич и разпределителката Мая Огниенович. В крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след блокада на Еми Николова и намали изоставането на 1:2 гейма.

И четвъртата част започна равностойно до 4:4, след което Сърбия поведе със 7:4 след ас на Милена Рашич и пусната топка на Йована Бракочевич. Въпреки тайм-аута за Марчело Абонданца, последва грешка на българската разпределителка Лора Китипова и 8:4. Разликата нарасна до 10:4 след контра блок-аут на Йелена Николич и атака в аут на Еми Николова. Независимо от усилията на българките да стопят разликата, тя се запази и даже набъбна до 13:6 след две контри на Наташа Кръсманович. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:8 за настоящите шампионки след нова атака през центъра на Рашич. Последваха три последователни атаки на Еми Николова и 16:11. Момичетата на Зоран Терзич си върнаха предимството при 19:12 след неразбирателство в българския тим и блокада на разпределителката Мая Огниенович. Българките за пореден път намалиха до 17:21 след атака в аут на Йелена Николич и блокада на Христина Русева, което принуди сръбският наставник Зоран Терзич да вземе тайм-аут. Сърбия запази разликата до 23:19 след атака от краче на Кръсманович. Българските "лъвици" успяха да спасят 4 мачбола и да изравнят при 24:24 след две страхотни блокади на Русева и две контри на Ели Василева. Двата тима се "захапаха" в резултата до 28:28, след което България измъкна трудно гейма с 30:28 след грешка от сервис на Бракочевич и блокада на Страши Филипова, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна добре за българките, които дръпнаха с 4:1 след страхотни блокади на Страши Филипова и Еми Николова и контра на Ели Василева. Въпреки тайм-аута за Зоран Терзич и Сърбия, разликата се запази и даже се увеличи до 7:3 след нов отличен блок на Страши Филипова. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:5 след атака от краче на Страши Филипова. Постепенно сръбкините стопиха изоставането си до 8:9 след атака на Йелена Николич и блокада на Наташа Кръсманович, което принуди Марчело Абонданца да вземе прекъсване. България си върна преднината при 12:9 след блок-аут на Доби Рабаджиева и грешка в атака на Милена Рашич, но последваха нови две точки за Сърбия и 12:11. В крайна сметка българките взеха тайбрека с минималното 15:13 след технично отиграване на Страши Филипова, а с това и крайната победа с 3:2.

Над всички в българския тим бе капитанката Страшимира Филипова с 20 точки (7 блока!!! и 65% ефективност в атака), а Емилия Николова добави 18 точки (3 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) за успеха. Силен мач изиграха и Елица Василева (2 блока, 56% ефективност в атака, 56% позитивно и 34% перфектно посрещане) и Христина Русева (6 блока!!! и 50% ефективност в атака), които завършиха съответно с 16 и 12 точки. За сръбкините Йована Бракочевич заби 23 точки (2 блока, 1 ас и 39% ефективност в атака), но и нейните усилия се оказаха недостатъчни за победата.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:23, 25:13, 22:25, 28:30, 13:15)
СЪРБИЯ: Мая Огниенович 8, Йована Бракочевич 23, Йелена Николич 11, Бранкица Михайлович 14, Наташа Кръсманович 13, Милена Рашич 13 - Сузана Чебич-либеро 1 (Брижитка Молнар 1)
Старши-треньор: Зоран Терзич
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Емилия Николова 18 (3 блока, 1 ас), Добриана Рабаджиева 10 (1 ас), Елица Василева 16 (2 блока), Христина Русева 12 (6 блока!!!), Страшимира Филипова 20 (7 блока!!!) - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова 1, Цветелина Заркова 2, Мария Каракашева, Диана Ненова 1)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.

ГАЛЕРИЯ от невероятния обрат на България над Сърбия с 3:2 - ТУК!!!