Гледай на живо

Ще излезе ли Левски от кризата срещу Берое - отговорът от Николай Костов

"От скрина": Италия бие със съдии и късмет може би най-силния тим на България

"От скрина": Италия бие със съдии и късмет може би най-силния тим на България

Съдбата е отредила двата най-силни отбора на България да бъдат спрени от Италия. Веднъж това се случва през 1968 г., когато нашите остават пети в Европа, а вторият път е през лятото на 1994 г. на полуфинала на световното в САЩ. Може да се води сериозен спор коя от двете ни селекции разполага с по-силните единици - тази на д-р Стефан Божков от края на 60-те или Пеневата чета от средата на 90-те години. Но не това е темата. Нека се върнем назад във времето. Нареждаме се на опашката за билет за първия четвъртфинал за европейската купа между България и Италия. Годината е 1968...

По това време разполагаме с един от най-силните тимове в Европа. Самочувствието и очакванията са големи и заради полуфиналите в евротурнирите на ЦСКА и Славия няма и година по-рано. Отделно шамаросваме бронзовия медалист от Англия'66 Португалия и традиционно силния състав на Швеция. Воденият от Еузебио отбор се гласи да вдига купата на Европа, но среща тежката лапа на българския лъв. Жребият обаче е лош за нас - за да се класираме за финалната четворка, трябва да елиминираме домакините.



По това време италианците все още се отърсват от кошмара от "Ейърсъм Парк" в Мидълзбро. Там, където палавата команда на КНДР разкъсва звездната "Скуадра адзура" и Италия напуска световните финали още в предварителната група. След краха на Албиона "адзурите" моментално имат нов старши треньор. Това е халфът на Фиорентина от годините на Втората световна война Феручо Валкареджи. Всъщност ако разровите родната преса от 1967 г., ще откриете публикацията, че специалистът е бил в България и дори е посетил мач от "А" група.

"Притеснява ме първият мач в София", признава си Валкареджи преди сблъсъка. И италианците взимат срещата много на сериозно. Журналистът Енрико Креспи пише, че отборът на Стефан Божков е представител на класическата Дунавска школа, само че играе по-твърд футбол. Очеркът на Креспи хвърля светлина и върху българската деветка Георги Аспарухов. "София е град с много приятни улици. В хотел "Балкан" срещнах типичните за източноевропейските хотели млади момичета в магазините за сувенири, които ми предлагаха да си взема от прочутата розова есенция. Но нея може да намерите и ако сте турист в Швейцария, тъй като НРБ изнася розовото си масло там. Головете на Георги Аспарухов обаче може да видите само тук, в София", отбелязва италианецът в своя материал.

В програмата за мача на "Васил Левски" откриваме мини интервю с Гунди. Иконата на Левски прогнозира победа с 3:1 за България, която според него ще е достатъчна да се класираме за полуфинала. Щрихите на времето пък са оставили покрай изказването на Аспарухов страници с реклами на ДИП "Малчика", ТПК "Бакелиткооп" с новата писалка "Рекорд - Т" и т.н. Никола Котков също не се плаши от "адзурите". "Защо да не ги победим? Вратарят им Албертози вече съм го пробвал", казва Котето.

Преди първия двубой българският отбор е на лагер в парк "Хисарлъка" до Кюстендил. Проблемът пред нашите е вратарският пост. През зимата титулярът от Славия Симеон Симеонов изкарва тежка бронхопневмония и селекционерът Божков трябва да мисли за резервен вариант. Изборът пада върху Станчо Бончев от Локомотив (Пловдив) и Никола Пърчанов от Спартак (Плевен). Вторият обаче се оплаква от стомашни проблеми и така на топа на устата остава Бончев. Освен Симеонов отсъства и Христо Бонев заради контузия. Въпреки това обаче съставът ни остава страховит! Атаката ни се води едновременно от Гунди и Петър Жеков, а в помощ са им Динко Дерменджиев, Котков и Георги Попов. Димитър Якимов пък връзва атаките на нашите. Защитата е поверена на майстори като Димитър Пенев и Добромир Жечев, както и на капитана Борис Гаганелов и десния бек на Славия Александър Шаламанов.



Италианците са в схема 1-3-3-3. Пред вратаря Енрико Албертози "метач" е легендата Армандо Пики. Тризъбецът в нападението на "Скуадрата" е съставен от крилото на Интер Анджело Доменгини, Сандро Мацола и стрелецът на Милан Пиерино Прати. Зад тях от втора линия действат Антонио Юлиано и Златното момче Джани Ривера. Марио Бертини от Фиорентина пък е опорен халф пред тройката пред либерото Пики - Тарчизио Бургнич, Джанкарло Берчелино и Джачинто Факети. В следващите две години този италиански отбор (ако добавим и Луиджи Рива) ще стане европейски шампион и световен вицешампион.

На 6 април "Васил Левски" се пука по шевовете. Още в 11-ата минута България ликува - Котков прави 1:0. Резултатът се запазва до почивката, макар италианската защита да изнемогва. Легендарното крило на Ботев Георги Попов прави велик мач. Тумби на няколко пъти чупи кръста на светилото Факети. Други от италианската защита пък чуват лафа за цената на "мрежичките в ЦУМ".

15 минути след началото на второто полувреме шут на Ривера се отбива в крака на Пенев и спира в мрежата - 1:1. "Записан съм като автор на автогол. При силен удар топката рикошира в мен и влезе във вратата. Не можех да реагирам. Според мен автогол е тогава, когато сам насочиш топката към вратата", обяснява в по-ново време Пената. В 66-ата минута Гунди прави лъвски скок от 3 метра и с половин тяло изпреварва вратаря Албертози - уникален момент в историята на българския футбол! След удара с глава, кълбото се удря в гредата и се връща към игрището - Дерменджиев е на позиция, шут с левия крак на Чико и 2:1.

Нашите не се спират. Тумби лъже половината защита на съперника и с пета намира Жеков. Бат' Петьо тръгва на скорост към вратата и с мощен удар опъва мрежата за 3:1. Стадионът пощурява. Валкареджи започва да крещи на своите да се приберат изцяло в защита. Пред Албертози започват големи мелета. Скоро след това Жеков изпуска нов гол. Котков прави същото. И тук се намесва реферът.

В 83-ата минута италианците контраатакуват и страничният съдия маркира засада. Българите спират да играят, но главният арбитър Герхард Шуленбург дава знак атаката да продължи. За капак идва и неумела намеса на вратаря Бончев и Прати прави 3:2. Това е и крайният резултат.

"Стадионът беше препълнен. Изобщо този двубой е един от най-хубавите ми спомени от футболния терен. Италия бе един много, много силен отбор, но ние водихме играта през целия мач. Спомням си, че вратарят ни допусна лек гол. И двата гола в нашата врата бяха евтини и в крайна сметка именно заради това отпаднахме за полуфинала. За тази победа не си спомням да сме получавали специална парична премия. Едно време не беше като сега", спомня си Петър Жеков.

Преди реванша в Неапол обаче на нашите е обещана премия. Момчетата на Стефан Божков ще вземат по $500 на калпак, ако успеят да се класират за финалния кръг. В книгата на Стефан Янев "Как покорихме Европа" Александър Шаламанов свидетелства: "Митата Якимов сън не го хващаше. Само се въртеше в леглото: "Майка му стара, как ще ги вземем! Много пара е това, бе!".

В Неапол обаче сякаш домакините не са оставили възможност за случайни неща. За арбитър е определен швейцарецът Готфрид Динст. Същият, признал най-криминалния гол в историята на футбола две години по-рано на финала на световното между Англия и ФРГ. След четвъртфинала с Италия всички в българския лагер се оплакват от началника на пощите в Базел.

Този път отбраната на италианците, която е с марка "Гранде Интер", включва "касапницата" на пълни обороти. Тумби е малтретиран по всички краища на игрището. Сега персонално го пази Бургнич, който се скъсва да го рита. Гунди, Чико и Якимов също излизат с насинени глезени и кокалчета от сблъсъка. Италия печели мача с 2:0 с голове на Прати и Доменгини, като попадението на втория е куриозно - топката се удря в двете греди преди да мине голлинията. "Имаха и късмет. Такъв гол като на Доменгини не бях виждал", коментира нашият треньор Божков. А Готфрид Динст получава наряд и за финала Италия - Югославия в Рим, завършил 1:1 след продължения и преигран след два дни, когато "Скуадра адзура" вече печели с 2:0. След въпросното 1:1 мегазвездата на "плавите" Драган Джаич изригва мощно по адрес на съдията, но това не променя фактите.

А България, с може би най-силната си футболна генерация, остава на пето място в Европа.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Последвайте каналите ни в:

Още от От скрина

Виж всички