Болт стана най-успешният атлет в историята на световните първенства

Юсейн Болт стана най-успешният състезател в историята на световните първенства по лека атлетика. Ямаецът стигна до осмото си злато от планетарни шампионати, има и две сребърни отличия. Той изпревари в подреждането легендарния Карл Люис (САЩ), който също има осем титли, но и по едно сребро и един бронз. Майкъл Джонсън (САЩ) също е печелил осем световни титли, но няма други медали. Алисън Филикс (САЩ) също има 8 златни отличия от световни първенства, също и по едно сребро и един бронз. Американката обаче пропусна да стане най-успешната състезателка в историята, след като се контузи във финала на 200 м и не успя да бяга за щафетите на САЩ на 4 по 100 м и 4 по 400 м.

След златните си отличия на 100 и 200 метра от Москва, Болт изведе и щафетата на Ямайка на 4 по 100 м до титлата в руската столица. Шампионите бягаха в състав Неста Картър, Кемар Бейли-Коул, Никел Ашмийд и Юсейн Болт и финишираха с най-добър резултат в света за сезона 37,36 сек. Така квартетът на Ямайка на 4 по 100 м за трети пореден път стъпи на световния връх.

За сребърните медали се пребориха американците, които финишираха за 37,66 сек. Квартетът на САЩ беше в състав Чарлз Силмон, Майк Роджърс, Ракиеем Салаам и Джъстин Гатлин. Бронзовите медали заслужиха британците с най-добър резултат в света за сезона от 37,80 сек. За третите в света бягаха Адам Джемили, Хари Айкинс-Ариети, Джеймс Елингтън и Дуейн Чембърс. По-късно обаче след подадена жалба от страна на Канада британската щафета беше декласирана за неправилно предаване на щафетната палка между втори и трети пост. Така на третото място на почетната стълбичка се качиха канадците, които завършиха четвърти с време 37,92 сек.

Снимки: Getty Images/Guliver