Слаба България се измъкна на косъм в Исландия и е на полуфинал

Мъжкият национален отбор на България изигра един от най-грозните двубои в историята си, но въпреки това, спечели гостуването си на Исландия с 81:79 в последен мач от група „А” на предварителните квалификации за Евробаскет 2015, като по този начин трикольорите си осигуриха място на полуфиналите на надпреварата.

Най-резултатни за нашите бяха братята Деян и Калоян Иванови, които вкараха съответно по 19 и 14 точки, като втория добави към сметката си и 14 борби, а Божидар Аврамов и Павел Иванов приключиха с по 9 точки.

За домакините Йон Стефансон наниза 32 точки, а Павел Ермолински и Якоб Сигурдарсон добавиха съответно по 15 и 12 точки.

Двубоят стартира с пропуски и под двата коша и докато родните баскетболисти изглеждаха сковани и допуснаха няколко поредни грешки, домакините бързо налучкаха верния ритъм и Сигурдарсон и Ермолински изведоха Исландия напред с 8:2. Проблемите за българите не спираха, като определено нямахме ден в нападение, а под другия кош Вилхамсон избухна с две поредни тройки за 14:5. Папазов взе прекъсване, като след него, канонадата от тройки за Исландия продължи, но този път българите демонстрираха класа, а Деян, Миркович и Ники Върбанов бяха точни в стрелбите си за 17:20.

Павел Иванов вкара първите точки през вторите десет минути, с което доближи България само на точка от съперника, но вместо да продължат с натиска и да стигнат до пълен обрат, възпитаниците на Папазов пропиляваха шансовете си за нови точки. Същевремено, исландците демонстрираха много дисциплинирана игра, а Стефансон добави нови пет точки към актива си за 25:19. До края на първото полувреме „лъвовете” се доближиха само на точка от Исландия след серия от наказателни удари, но в заключителните 60 секудни глупостите в редиците на нашите не спираха, а Ермолински и Стефансон отново ни наказаха за 41:33 в полза на домакините.

Второто полувреме тръгна ударно за домакините и разликата стигна до 11 точки в полза на Исландия, но Божо Аврамов пое инициативата и с две поредни тройки запази шансовете на България да избегне нова срамна загуба. Нашите сякаш се събудиха в тези минути, като се възползваха максимално от грешките на съперника и това даде резултат – 3:30 минути преди края на третата част Калоян Иванов вкара кош и фал и българите поведоха за първи път в мача – 50:49. До края на третия период всичко си дойде на мястото и след два коша на Веско Веселинов, както и забивка на Лилов, преднината на нашите стана пет точки – 60:55.

Разликата отново падна до само две точки – 58:60 в началото на решителните десет минути след поредна тройка на домакините, а няколко минути по-късно равенството отново бе възстановено. Тозу път близнаците се събудиха, а заедно с тях тройка наниза и Миркович за 72:69. Точно в този момент, именно Калоян и Деян решиха отново да „блеснат” и да заличат добрите впечатления от последните минути, след като изпросиха безумно техническо нарушение. Сигударсон вкара двата фала, а след него Ермолински наниза тройка и Исландия отново излезе с едни гърди напред – 73:72 при 4:13 минути до финалната сирена. Все пак, въпреки всички глупости, които свършиха, късметът покри нашите, които успяха да стигнат до нов обрат и да задържат минималната си преднина за крайното 81:79

ИСЛАНДИЯ – БЪЛГАРИЯ 79:81 (20:17; 21:16; 14:27; 24:21)

България: Д.Иванов, К.Иванов, Миркович, Аврамов, Лилов, Янев, Великов, Иванов, Върбанов, Веселинов, Захариев, Дурчев

Исландия: Бьорнсон, Палсон, Сигурдасон, Торфасон, Берингсон, Стефансон, Хермансон, Карасон, Натанаелсон, Вилхелмсон, Гунарсон, Ермолински