България отнесе Исландия за втората си победа (галерия)

Националният отбор на България записа втора поредна победа в група А на предварителната квалификация за ЕвроБаскет 2015. В първото си домакинство трикольорите не оставиха шанс на Исландия и надиграха островитяните с 29 точки разлика - 88:59.

Логично българите започнаха срещата по-активно, подкрепяни от почти пълната зала "Конгресна" на ДКС във Варна. Първите няколко минути бяха за "лъвовете", които дръпнаха с 5:2, преди исландците да покажат добър мерник от далечна дистанция и да изравнят за 10:10 след шест минути игра. Националите ни организираха няколко отлични бързи атаки и направиха серия от 10-0, включваща страхотна забивка на Иван Лилов и дръпнаха с 20:10 минута преди края. След десет изиграни минути България бе напред с 23:13.

Втората част стартира с атрактивен чадър на Калоян Иванов, a момчетата на Константин Папазов задържаха лидерството, но не успяваха да се откъснат напред с повече от 10 точки, каквато бе и преднината им след 15 минути - 32:22. След това те затегнаха защитата и нападението заработи, a разликата достигна 16 точки (38:22) две минути и половина преди почивката. На полувремето България бе напред с 44:28, след като Божидар Аврамов реализира тройка със сирената.

Разликата надхвърли 20 точки след само две минути игра през второто полувреме - Николай Върбанов вкара за 50:28, като домакините наложиха тотална доминация в борбата под коша. Българските национали нямаха проблем да задържат преднината си, а минута преди сирената за третата част тя прехвърли 30 точки - 65:34. След 30 минути на таблото във Варна светеше резултат 65:40.

През последната част промяна в случващото се на терена нямаше - България продължи да диктува темпото, а голямата разлика позволи на старши-треньора Папазов да даде шанс за изява на всичките си играчи. След като в заключителните моменти двубоя вече се доиграваше, крайния резултат бе фиксиран на 88:59 в полза на България.

Иван Лилов вкара най-много за победата - 14 точки, Деян и Калоян Иванови добавиха по 12, като Деян овладя 13 борби и направи 5 асистенции, а Бранко Миркович и Александър Янев се отчетоха с по 10 точки.

За Исландия Якоб Сигурдарсон бе най-резултатен с 19 точки, докато Йон Стефансон се отчете с 13. Хлинур Баеригсон остана с 11.

България овладя 56 борби срещу скромните 21 за Исландия, а освен това превъзхождаха съперника и при завършващите подавания (21 срещу 11). За сметка на това обаче българите направиха и цели 20 грешки.

Следващият мач на тима е на 10 юни срещу Румъния отново във Варна.