Мъри успя! Най-после британец е шампион на "Уимбълдън" (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Олимпийският шампион Анди Мъри сбъдна мечтата си и направи щастлива Великобритания. 26-годишният шотландец спечели за първи път в кариерата си "Уимбълдън". На финала световният №2 надигра водача в ранглистата на ATP и шампион през 2011 година Новак Джокович (Сърбия) с 6:4, 7:5, 6:4. Мъри стана първият британец след Фред Пери през 1936 година, триумфирал с титлата на "Уимбълдън" при мъжете. Двамата с Джокович се срещнаха днес за 19-и път и шотландецът се поздрави с 8-ата си победа срещу 26-годишния сръбски тенисист.

Мачът започна със сервис на Джокович и три поредни брейкпойнта за Мъри при 0:40 още в първото подаване на сърбина. Джокович обаче спечели 5 поредни точки и си взе гейма, а Мъри изглежда имаше някакъв проблем с маратонките си в първите минути. Шотландецът спечели доста по-лесно своето откриващо подаване. И във втория сервис-гейм на Джокович шотландецът стигна до точка за пробив при 30:40, но сърбинът я отрази след страхотно разиграване. Ноле обаче бе сериозно притиснат от съперника си в този гейм и в крайна сметка Анди стигна до пробив. Сърбинът обаче веднага върна пробива, изравнявайки за 2:2. При 3:3 Мъри отново достигна до пробив и този път го затвърди, повеждайки с 5:3., въпреки че световният №2 започна с 2 поредни двойни грешки и трябваше да спасява 3 брейкпойнта в маратонския осми гейм. При 5:4 Мъри сервираше за първия сет и го спечели с гейм на нула.

Във втория сет Джокович проби в четвъртия гейм и това му позволи да дръпне в резултата с 4:1. В седмия гейм обаче Мъри върна пробива, а след това изравни за 4:4, преборвайки се за подаването си с огромни усилия. В 11-ия гейм Мъри реализира нов пробив и излезе напред в резултата - 6:5. Страхотният обрат на шотландеца във втората част стана факт след отличен сервис-гейм, в който британецът не даде шанс на своя противник.

Третият сет започна отлично за Мъри - с пробив още в първото подаване на Джокович в тази част. Мъри поведе с 2:0, но сега бе ред на Джокович да сътвори обрат. Сърбинът спечели четири поредни гейма и сервираше за аванс от 5:2. но Мъри се събуди и проби за 3:4. При 4:4 Анди проби и имаше възможността да сервира за титлата. Последният гейм в мача се оказа доста драматичен. Мъри поведе с 40:0 и имаше три поредни мачбола, но Ноле не само ги спаси, а и принуди шотландеца да отразява три брейкпойнта, преди да сложи точка на спора с четвъртата си точка за спечелване на турнира.

Днешният финал продължи 3 часа и 9 минути, като Мъри направи 9 аса, 36 уинъра и 21 непредизвикани грешки. Джокович записа 4 аса, 31 печеливши удара и 40 непредизвикани грешки.

Това бе втори пореден финал за Мъри на "Уимбълдън", след като през миналата година той отстъпи на финала в четири сета пред големия швейцарец Роджър Федерер. Днес обаче Мъри показа характер и дочака своя голям триумф. За Мъри това е втора титла от "Големия шлем", след като той спечели US Open през миналата година. Шотландецът вече има общо 28 титли на сингъл в кариерата си, докато Джокович остава с 6 трофея от "Големия шлем" и общо 37 титли на сингъл.