Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Нищо ново на “Герена” – отново "син" резил (видео+галерия)

Отборът на Левски започна повече от разочароващо сезон 2013/2014 година. Пред около 10 000 зрители на стадион “Георги Аспарухов” тимът на Николай Митов стигна само до 0:0 срещу казахстанския Иртиш (Павлодар) в първи мач от първия предварителен кръг на Лига Европа, с което записа нова срамна страница в историята си.

40 дни след историческата издънка срещу Славия и изпусната титла на препълнения “Герена” все едно времето е спряло за столичани.

Разбитите от мача с “белите” фенове отново напълниха стадиона, а играчите отново ги разочароваха до краен предел, след като не успяха да победят 6-ия в Казахстан. След седмица е срещата-реванш в Павлодар, където все пак и голово равенство ще класира столичани напред.

Резервата Базил де Карвальо изпусна дузпа в 77-ата минута, с което се оказа антигерой за своите.
Домакините направиха силни първи 30 минути, в които пропуснаха няколко добри възможности, но след това отпаднаха физически. Въпреки това с точно изпълнена дузпа можеха и да стигнат до успех.
Гостите могат също да съжаляват, че не записаха историческа победа в София, след като “синята” защита им подари няколко отлични възможности през втората част. Пламен Илиев също трябваше да показва класа в края.
Николай Митов заложи на очакван състав. На вратата бе Пламен Илиев, а крайни бранители Дъстли Мюлдер и Нуно Пинто. Димитър Везалов и опитният Станислав Ангелов бяха двойката централни защитници. Пред тях играха Стефан Велев и привлеченият това лято французин Кевин Брю. Гари Родригес и Кристовао Рамос атакуваха по двата фланга, Жоао Силва бе таран, а зад него действаше Владимир Гаджев.
Още в 4-ата минута Жоао Силва бе близо до гол. Нападателят засече с глава на втората греда центриране на Нуно Пинто, но Котляр с отличен рефлекс спаси. Кевин Брю пробва да открие в 11-ата минута с удар отдалеч, след като Котляр сбърка и остави вратата си празна, но топката излезе в аут.
В 13-ата минута Шабалин стреля към Илиев, но много високо над синята врата.
Секунди по-късно на Предраг Говедарица бе спестен втори жълт картон за игра с ръка.
Дъстли Мюлдер завърши продължителна атака на Родригес с остър удар над гредата. Натискът на домакините стана все по-силен, а пробивите на Рамос и Родригес не стигнаха до Силва. Удар на Гаджев мина близо до лявата греда на Иртиш в 24-ата минута. Последва невероятен пропуск на Родригес, който сам срещу вратаря стреля в аут. Мюлдер пробва пореден хубав изстрел, минал на сантиметри от дясната гредата на Котляр. Родригес отново пробва качествата на Котляр в 29-ата минута.
След 30-ата минута играчите на Николай Митов намалиха оборотите, но продължиха да са пълни господари, като се опитваха да пробият сгъстената отбрана с продължителни атака. При една от тях Силва с глава в 44-ата минута стреля над гредата.
Втората част започна отново с инициатива на "сините". Първият удар отправи Стефан Велев право в ръцете на Котляр. Неразбирателство между Рамос и Силва попречи на първия да стреля опасно. Той стори това в 52-ата минута, когато нахлу в наказателното поле, но топката мина встрани от гредата.
Карвальо замени Силва в 53-ата минута на върха на синята атака. Новата десетка на Левски Антонио Вутов обра овациите, след като в 60-ата минута смени Гаджев. Домакините обаче видимо бяха изморени, нямаха свежест и идея как да затруднят защитата на казахстанците. Гостите пък почнаха все по-често да поглеждат към вратата на Илиев.
Груба грешка на Рамос за малко не доведе до гол във вратата на столичани, но за тяхна радост Мурзоев изпусна от няколко метра. 120-секунди по-късно невероятна грешка на Ангелов изведе Бакаев сам срещу Илиев. Номер 10 от Иртиш обаче стреля на сантиметри от дясната греда.
Отличен пробив на Вутов завърши без удар във вратата, а младокът искаше дузпа за игра с ръка на казахстански играч, но изстрелът дойде от много близо. Карвальо от пряк свободен удар стреля силно, а топката мина на сантиметри от вратата.
В 77-ата минута първо Карвальо бе повален от Кулибали в наказателно поле, а секунда по-късно Халмуратов игра с ръка, след като изпревари Вутов, реферът от Израел Орел Грифелд бе близо и свири дузпа за Левски, Зад топката застана Базил де Карвальо, който стреля лошо и Котляр изби в ъглов удар.
Друг от новите - Рамон Лопес, смени Рамос и дебютира в 81-ата минута, а с първото си докосване бе близо до гол, но топката бе избита в корнер.
В 83-ата минута Чучилин стреля опасно и Пламен Илиев с отличен рефлекс изби в ъглов удар със сетни сили.
Кеви Брю стреля също силно в 87-ата минута встрани от вратата, а хората започнаха да си тръгват разочаровани. В продължението Юрин имаше нова възможност за Иртиш.
Левски пък нямаше сили да стигне до ново положение и вбеси верните си фенове. Скандирания "Оставка, Оставка" полетяха от трибуните, а гостите бяха изпратени с аплодисменти.
Сега пред 26-кратните шампиони предстои още едно огромно препятствие: тежкото гостуване до Павлодар, което ще бъде с редовен полет и ще продължи около 14 – 15 часа с три прекачвания.
“Сините” тръгват на 9-и юли, а пристигат на следващия ден. Връщането им е още по-тежко – два дни и половина, но ще се окаже кошмарно, ако Левски сензационно отпадне в Казахстан и запише нова черна страница в историята си.

ЛЕВСКИ - ИРТИШ 0:0