Неймар и компания разбиха мита за непобедимата Испания (видео + галерия)

Бразилия разгроми с 3:0 Испания във финала на турнира за Купата на конфедерациите и спечели трофея за четвърти път. "Селесао" изигра фантастичен мач срещу световния и европейски шампион, а младата звезда Неймар отново доказа, че всички суперлативи по негов адрес са напълно заслужени. Новото попълнение на Барселона вкара едно от попаденията, а другите две бяха дело на Фред, който завърши надпреварата с пет гола и оглави листата на стрелците, заедно с Фернандо Торес.

70 000 зрители на митичния "Маракана" в Рио де Жанейро видяха обновения състав на Бразилия в най-добрата му светлина и имат всички основания да са оптимисти преди Мондиал 2014, на който страната на кафето също ще е домакин. Испанците пък бяха неузнаваемо слаби в защита и пропуснаха да спечелят единственото отличие, което все още им липсва.

Ла Роха завърши двубоя с човек по-малко след червен картон на Жерард Пике в 68-ата минута. Четвърт час по-рано Серхио Рамос пропусна дузпа, но това стана при 3:0 за "селесао".

Наставникът на Бразилия Луиш Фелипе Скоалри заложи в предни позиции на Фред, а офанзивното трио зад него беше в състав Неймар, Оскар и Хълк.

Селекционерът на Испания Висенте дел Боске предпочете на върха на атаката да започне Фернандо Торес, а по двата фланга да действат Педро Родригес и Хуан Мата. Халфът на Челси замени в стартовите 11 Давид Силва и това бе единствената промяна в сравнение със състава, който започна полуфинала срещу Италия.

Срещата започна перфектно за бразилците. От първия съдийски сигнал начало "златистожълтите" започнаха да пресират испанците в тяхната половина и голът не закъсня. Във 2-ата минута центрирана от десния фланг топка не стигна до Фред, но се удари в ръката на Алваро Арбелоа и се върна при бразилския таран, който, макар и паднал от паднало положение, успя да я прати във вратата. Домакините много скоро имаха шанс да удвоят преднината си, но перфектна комбинация между Фред и Оскар завърши с изстрел в аут на халфа на Челси.

Испанците бяха стъписани, а от традиционно стабилната им игра в защита нямаше и помен. Ла Роха дори можеше да остане с човек по-малко след едва едва четвърт час. Неймар подгони дълъг пас от собствената половина, но беше задържан от Арбелоа. Бранителят беше последен в защитата, но реферът Бьорн Куйперс прецени, че няма достатъчно основания да му покаже директен червен картон и се задоволи само с жълт.

В 28-ата минута скоростна контра на Бразилия доведе до нова опасност пред Касийяс. Пас на Хълк изведе Оскар, но той бе фаулиран от Серхио Рамос точно на границата на наказателното поле. Фаулът бе изпълнен от Хълк, но неговият бомбен шут мина над напречната греда. После Неймар технично намери Фред, но останал очи в очи с Касийяс, нападателят стреля в тялото му.

Бразилците се поувлякоха в атаки и в края на полувремето щяха да бъдат наказани, ако не беше блестящата намеса на Давид Луиш. Къдрокосият бранител остана сам срещу Хуан Мата и Педро Родригес, но с великолепен шпагат изби от голлинията удара на крилото на Барселона. В 44-ата минута Неймар хитро се измъкна от засадата, получи подаване от Оскар и с левия крак разстреля Касийяс - 2:0. Това бе 24-и гол с националната фланелка за 21-годишния нападател.

На почивката Дел Боске смени безпомощния Арбелоа със Сезар Аспиликуета. Малко по-късно пък Мата отстъпи мястото си на Хесус Навас, но преди това "Маракана" избухна след втория гол на Фред. Атаката започна от Хълк, Неймар триково пропусна за намиращия се в по-удобна позиция Фред и той с премерен удар по земя матира Касийяс.

Ла Роха все пак имаше шанс да се върне в мача, но Серхио рамос пропусна да намали от дузпа. Нарушението беше отсъдено за нарушение на Марсело, който се върза на елементарен финт на Хесус Навас в наказателното поле. В следващите минути Неймар и Хълк се озоваха на стрелкови позиции, но не съумяха да вкарат четвърти гол. Дел Боске пък извърши последната си сменя още преди да е изтекъл един час игра. Давид Вийя смени Фернандо Торес, който почти не се забеляза на терена.

В 68-ата минута Неймар се втурна на скорост към пеналта и беше спънат от Жерард Пике. Този път Куйперс показа директен червен картон на защитника и остави Испания в намален състав. Неймар стреля технично над стената, но топката не попадна в очертанията на вратата.

Чак в 80-ата минута Жулио Сезар трябваше да се намесва решително и стражът на Куинс Парк Рейнджърс успя да отбие острия удар на Педро. Малко по-късно резервата Жо имаше възможност да се разпише, но Касийяс бе на мястото си. Последното чисто положение създаде Давид Вийя, който технично си спря топката и стреля фалцово, но Жулио Сезар изби.

Бразилия спечели турнира за трети пореден и общо четвърти път. Два пъти с Купата на конфедерациите е била притежание на Франция, а по веднъж с трофея са ликували Аржентина, Мексико и Дания.

БРАЗИЛИЯ - ИСПАНИЯ 3:0 (2:0)