Иран на Хулио Веласко удари Италия с 3:1 насред Модена в Световната лига (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Иран на Хулио Веласко удари Италия с 3:1 насред  Модена в Световната лига (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Легендарният аржентински треньор Хулио Веласко за пореден път показа, че разбира италианския волейбол отлично. Велско изведе водения от него тим на Иран до сензационна, но напълно заслужена победа като гост над Италия с 3:1 (25:23, 25:22, 22:25, 32:30). "Персите" триумфираха пред 3850 зрители в "Пала Панини" в Модена.

Тимът на Иран бе подкрепян от много ирански фенове, които живеят в Италия и Европа. Хулио Веласко и неговите възпитаници записаха едва втората си победа в Световната лига. Любопитна подробност е, че славната кариера на Хулио Веласко започна точно в Модена. Веласко изведе местния тим до 4 поредни титли на Италия от 1986 до 1989 година, след което пое националния тим на Италия.

Отборът на Италия започна мача без звездата си Иван Зайцев, който бе заменен от младия Лука Ветори. Зайцев, който контузи левия си глезен при загубата от Русия с 2:3 в Сургут се появи в игра чак в края на втория гейм.

"Персите" поведоха с 8:5 в началото на първия гейм. "Скуадра адзура изравни при 16:16 след ас на Драган Травица. Иран пак поведе с 23:20 и успя да затвори първата част 25:23 след атака на Мохамад Мусави.

Във втория гейм Мауро Беруто смени Томас Берета с Матео Пиано. Иран отново поведе с 8:6. Две поредни атаки на Симоне Пароди изравниха до 8:8. "Персите" пак поведоха с 4 точки при 15:11. Силната игра на Драган Травица, Лука Ветори и Кристиан Савани успя да изведе Италия до равенство 16:16. Два поредни аса на Рахмен Давооди и Иран пак поведе с 19:17. Мощна атака от втора линия на Шахрам Махмуди доведе до 25:22 за Иран във втората част.

Още в началото на третата част Мауро Беруто гласува доверие на Иван Зайцев, който замени Лука Ветори. Италия заигра много силно и благодарение на Кристиан Савани и Иван Зайцев "адзурите" поведоха с 19:14. Италия спечели третата част с 25:22 след атака на Иван Зайцев.

В началото на 4-ия гейм Хулио Веласко замени диагонала си Амир Гафур с Шахрам Махмуди. Иран поведе с 8:5 след два поредни аса на Мехди Мусави. Италия изравни при 8:8, но възпитаниците на Хулио Веласко дръпнаха с 16:14. Италия успя да запише 5 поредни точки след силна игра на Иван Зайцев и да поведе с 19:16. Иран изравни при 23:23. Последваха още 10 изравнявания на резултата и в крайна сметка "персите" спечелиха с драматичното 32:30.

Успехът бе едва втори за Иран в Световната лига, след като преди седмица "персите" победиха Сърбия с 3:2 в Техеран.

Двата отбора ще изиграят втората среща по между си в неделя.

ИТАЛИЯ - ИРАН 1:3 (23:25, 22:25, 25:22, 30:32)
ИТАЛИЯ: Томас Берета, Симоне Пароди 11, Лука Ветори 13, Кристиан Савани 15, Драган Травица 4, Емануеле Бирарели 11 - Салваторе Росини-либеро (Иржи Ковар, Иван Зайцев 19, Матео Пиано 4)
Старши-треньор: Мауро Беруто
ИРАН: Саеид Мароуфлакарни 2, Мохамад Мусави 17, Амир Гафур 11, Рахмен Давооди 11,  Армин Ташакори 9, Алиреза Мобашери 14 - Фархад Зариф-либеро (Шахрам Махмуди 10, Хамзех Зарини, Мехди Махдави 2)
Старши-треньор: Хулио Веласко.