Драма по латиноамерикански прати Бразилия на финал (видео+фотогалерия)

Бразилия надви Уругвай с 2:1 в първия полуфинал от турнира за Купата на конфедерациите и ще спори за трофея с победителя от утрешния дуел между Испания и Италия. "Селесао" изстрада успеха срещу един от най-неудобните си съперници в исторически план. Гола на триумфа отбеляза Паулиньо в 86-ата минута. Преди това Фред бе дал аванс на петкратните световни шампиони, а Кавани изравни в началото на второто полувреме. "Урусите" могат да съжаляват за пропуските си преди почивката и най-вече за неточно изпълената от Диего Форлан дузпа при 0:0.

Срещата между двата тима носеше огромен заряд заради множеството големи мачове помежду им в миналото. Публиката на стадион "Минейрао" в Бело Оризонте очакваше убедителен успех на "селесао", но уругвайците бяха готови да развалят празника на домакините.

Селекционерът на Бразилия Луиш Фелипе Сколари отново заложи на върха на атаката на Фред, който вкара два гола на Италия. По двата фланга нападаха Неймар и Хълк, а в ролята на офанзивен халф се изявяваше Оскар.

"Урусите" започнаха от първата минута със звездното си трио Диего Форлан, Луис Суарес и Единсон Кавани. Като цяло Оскар Табарес пусна състав, в който не присъстваше нито един от титулярите от двубоя срещу Таити (8:0).

Срещата започна с минута мълчание в памет на бившия камерунски нациоанл Марк-Вивиен Фо, който почина на терена от сърдечна недостатъчност точно преди 10 години.

В началото "златистожълтите" бяха видимо напрегнати и Уругвай бе отборът, който изглеждаше по-опасен. "Албиселесте" действаха с много жар и се опитваха да намерят пролуки в бразилкста защита. В 14-ата минута Давид Луиш задържа Диего Лугано в наказателното поле и съдията Роберто Енрике Осес посочи бялата точка. Форлан се нагърби с отговорността да шутира в 101-ия си мач за националния отбор, но Жулио Сезар отгатна посоката на удара му и изби в корнер.

Уругвайците имаха и други възможности през първата част, но Бразилия поведе в 41-ата минута с попадение на Фред. Атаката започна Паулиньо, който с дълъг пас намери Неймар. Фернандо Муслера спаси удара на новото попълнение на Барселона, но при добавката Фред не сбърка - 1:0.

"Небесносините" отговориха в 48-ата минута с първия гол в турнира на Кавани. Тиаго Силва изчисти лошо топката и тя попадна на крака на нападателя на Уругвай, който не се поколеба да я прати в мрежата и да изравни.

При този резултат момчетата на Табарес дори можеха да поведат, но опасен изстрел на Диего Годин беше избит в ъглов удар. Постепенно бразилците взеха инициативата, но Неймар нямаше ден, а далечните удари на Хълк не намираха целта. В 79-ата минута шут на Кавани рикошира в крака на Суарес и едва не изненада Жулио Сезар. Малко по-късно уругвайските бранители изпуснаха Паулиньо, който с глава разстреля Муслера и класира "селесао" на пети финала в турнира за Купата на конфедерациите.

Въпреки победата, Бразилия остана далеч от лекотата, с която подчини съперниците си в групата. В същото време футболистите на Уругвай изиграха най-добрия си мач, но малко не им стигна да се доберат до продължения.

БРАЗИЛИЯ - УРУГВАЙ 2:1