Иван Зайцев заби 28 точки, Италия отнесе олимпийския шампион Русия с 3:1 в Сургуг

Етническият руснак Иван Зайцев заби 28 точки (1 ас, 3 блока) за категоричната победа на Италия над Русия с 3:1 (26:24, 28:30, 25:20, 25:17) в първата среща от 3-ия кръг на Група В на Световната лига, която се игра в зала "Енергетик" в Сургут пред 6080 зрители.

Успехът бе 5-ти пореден от 5 мача за "Скуадра адзура", с което италианците излязоха категорично начело във временното класирана на Група В с 14 точки. Русия е втора с актив от 11 точки.

Това бе и първа загуба в официален мач за новия наставник на Русия Андрей Воронков, който в двубоите срещу Италия не използва двама олимпийски шампиони от Лондон 2012 - Дмитрий Мусерский и Дмитрий Илиних, които играха за "Сборная" при първите 4 мача на тима в Световната лига. Главен съдия на двубоя бе българинът Илиян Георгиев.

Домакините поведоха с 14:11 в първата част подкрепяни мощно от публиката. Постепенно Италия изравни при 15:15. Двата отбора продължаваха да играят напълно равностойно до 24:24. В крайна сметка "адзурите" стигнаха до успех в първата част с 26:24 благодарение на изключително силната игра на капитана Кристиан Савани в атака, който заби 10 точки в първата част.

Вторият гейм започна напълно равностойно, както се игра и първата част. Все пак "адзурите" имаха предимство от една, две точки през по-голямата част от гейма. Възпитаниците на Мауро Беруто стигнаха до геймбол при 24:22. Домакините обаче съумяха да изравнят при 24:24. При 28:26 италианците изпуснаха 6-ия си геймбол. Русия стигна до първи геймбол при 29:28, след отлична изява в защита на Николай Павлов и отлично пусната топка от Алексей Спиридонов над тройната блокада. Италианците започнаха да оспорват решението на главния съдия Илиян Георгиев, искайки да бъде отсъдена престъпена линия за атака от задно поле, но българският арбитър бе непоколебим в решението си. При последвалото разиграване Николай Павлов спря с единична блокада атака на Иван Зайцев - 30:28.

В третата част волейболистите на Италия поведоха с няколко точки от самото начало и съхраниха разликата до 20-ата точка. Андрей Воронков се опита да обърне гейма като пусна в игра Сергей Гранкин, но и това не помогна на "Сборная". Италия спечели третата част с 25:20.

В четвъртата част предимството на Италия стана все по-осезаемо. Иван Зайцев се разигра и атаките му станаха неотразими за домакините. Успехът на "Скуадра адзура" в 4-ата част с категоричното 25:17 дойде след сервис в мрежата на Евгений Сивожелез.

Утре Русия посреща отново Италия от 15,00 часа в Сургут в "Мача на седмицата" в Световната лига. Двубоят ще бъде излъчен пряко по NEWS 7.

РУСИЯ - ИТАЛИЯ 1:3 (24:26, 30:28, 20:25, 17:25)

РУСИЯ: Сергей Макаров, Николай Павлов 15, Алексей Спиридонов 17, Евгений Сивижелез 10, Андрей Ащев 6, Николай Апаликов 10 - Алексей Вербов-либеро (Максим Жигалов, Иля Жилин, Сергей Гранкин)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ИТАЛИЯ: Драган Травица 4, Иван Зайцев 28, Симоне Пароди 12, Крастиан Савани 19, Емануеле Бирарели 10, Томас Берета 8 - Андреа Джови-либеро (Лука Ветори, Матео Пиано)
Старши-треньор: Мауро Беруто.