Италия се добра до полуфинал след луд мач с Япония (видео)

Италия се добра до 1/2-финал за Купата на конфедерациите, след като измъкна трудна победа с 4:3 в невероятна голова фиеста срещу Япония. С този успех "адзурите" събраха актив от 6 точки в групата и си гарантираха участие в следващата фаза, докато съперникът им приключи участието си в турнира, въпреки храбрата си игра в този мач.

Японците първи дръпнаха с два гола в резултата с точни удари на Кейсуке Хонда в 21-ата минута от дузпа и Шинджи Кагава в 33-ата минута. След това обаче Италия направи пълен обрат с попадения на Даниеле Де Роси в 41-ата, автогол на Атсуто Учида в 50-ата и гол от дузпа на Марио Балотели в 52-ата минута. В 69-ата минута обаче "самураите" отново стигнаха до равенството за 3:3 с попадение на Шинджи Оказаки, но в 86-ата минута Италия се добра до успеха след чудесна контра и гол на Себастиан Джовинко.

Отборът на Япония изигра страхотно първо полувреме и заслужено взе преднина в резултата. "Самураите" заредиха атака след атака още от началото и в 5-ата минута Шинджи Кагава центрира в наказателното поле за Маеда, който стреля от близо с глава, но право в ръцете на Джанлуиджи Буфон. След това в 9-ата минута далечен удар на Ендо премина покрай вратата. Последва шанс и за Кагава в 17-ата минута, който стреля опасно и Буфон с мъка спаси. В 21-ата минута пък Матия Де Шильо направи сериозна грешка и позволи на Шинджи Оказаки да му отнеме топката в наказателното поле, след което нападателят бе съборен от Буфон и съдията отсъди дузпа, която обаче бе доста спорна, тъй като вратарят пръв стигна до топката. Кейсуке Хонда обаче бе безпогрешен от бялата точка и даде прединна на Япония.

Дори и след гола "самураите" продължиха да имат инициативата и в 26-ата минута Хасебе отправи далечен изстрел в аут. Две минути по-късно пък Юто Нагатомо бе оставен да напредне и да стреля, но в ръцете на вратаря. В 33-ата минута обаче азиатците заслужено стигнаха и до втори гол. Една балонна топка в наказателното поле не бе изчистена от защитниците в синьо и стигна до Кагава, който от точката на дузпата разстреля Буфон за 0:2.

Последва нов шанс за Япония в 37-ата минута, когато първо Хонда стреля опасно от фаул и Буфон с мъка спаси, а след това и Макото Хасебе имаше шанс за добавка от близо, но вратарят на италианците отново бе на мястото си.

Едва в края на полувремето Италия успя да изнесе играта по-напред. В 39-ата минута Андреа Пирло стреля опасно от фаул, като кълбото мина на сантиметри от вратата. В 41-ата минута късметът се усмихна на "адзурите", които се върнаха в мача. При центриране от корнер Даниеле Де Роси се извиси и с глава намали резултата на 1:2 с първия точен удар във вратата на съперника. В 45-ата минута италианците дори можеха да изравнят резултата, но изстрел на Емануеле Джакерини се отби от гредата.

Италия обаче бе тотално преобразен отбор в началото на второто полувреме. Още в 50-ата минута Джакерини се пребори за една топка на аутлинията и пусна остър пас по земя, като Атсуто Учида в опита си да изчисти прати кълбото в собствената си врата за 2:2. Само две минути по-късно Джакерини отправи удар, който срещна ръката на защитник и съдията посочи бялата точка. Марио Балотели пък се нагърби с изпълнението на наказателние удар и бе точен за 3:2. Малко по-късно италианците имаха още една добра възможност като Себастиан Джовинко стреля силно от далеч и само добрата намеса на вратаря попречи да се стигне до четвърто попадение.

Едва в средата на полувремето Япония успя да изнесе играта и в 64-ата минута Маеда получи хубав пас в близост до вратата, но в последния момент Буфон излезе и блокира удара му. Пет минути по-късно обаче при едно центрира от фаул Шинджи Оказаки с глава отново възстанови равенството в мача - 3:3. Веднага след това "самураите" създадоха нова опасност и удар на Хонда бе с мъка спасен от Буфон.

В заключителните минути отново Япония бе отборът, който имаше инициативата. В 77-ата минута лошо изчистена топка стигна до Хасебе, който отправи бомбен удар, който профуча над напречната греда. След това в 82-ата минута изстрел на Оказаки се отби от страничния стълб, а след това при добавката кълбото се удари и в напречната греда и излезе в аут. В 86-ата минута обаче "адзурите" издебнаха своя шанс на контраатака и Клаудио Маркизио бе изведен от Де Роси в наказателното поле, той върна за нахлуващия на скорост Себастиан Джовинко, който нямаше как да сгреши на празна врата за 4:3. Малко преди края обаче азиатците можеха отново да възстановят равенството, като гол на Йошида бе отменен заради засада, като преди това топката отново срещна напречната греда.

В крайна сметка Италия измъкна толкова ценната победа и събра актив от 6 точки в групата, който гарантира на тима продължаване напред в турнира, докато Япония вече няма шанс да излезе от групата. Така в последния кръг "адзурите" ще спорят с Бразилия в пряк сблъсък за първото място.

Италия - Япония 4:3
0:1 Хонда (21) д.
0:2 Кагава (33)
1:2 Де Роси (41)
2:2 Учида (50) авт.
3:2 Балотели (52) д.
3:3 Оказаки (69)
4:3 Джовинко (86)