Могъщата Испания спечели европейската титла и при младежите

Испанският футбол затвърди доминацията си и даде заявка за още бъдещи успехи с триумф и на младежките национали до 21 г. по време на Европейското първенство в Израел. Във финала иберийците надвиха връстниците си от Италия с 4:2 и защитиха трофея си от предишното издание на надпреварата.

Това е четвърта титла за "фуриите" в тази възрастова група, където лидери са италианците с пет. Както е известно, преди година по същото време и мъжете на Испания надиграха "адзурите" в битката за титлата на Евро 2012.

Голям мач на стадиона в Йерусалим изнесе днес Тиаго Алкантара, който почти сигурно напуска Барселона в посока Манчестър Юнайтед. Халфът реализира първите три гола, а Иско от Малага, за когото спорят Реал Мадрид и Манчестър Сити, заби четвъртия. Чиро Имобиле и Фабио Борини пък вкараха за съперника.

Така Испания спечели всичките си пет срещи от турнира и заслужено триумфира с купата. Отборът дори допусна само две попадения в мрежата си. В състава на Жулиен Лупетеги блестяха още класни футболисти като Давид де Хеа (Манчестър Юн), Кристиан Тейо, Мартин Монтоя и Марк Барта (Барселона), Коке (Атлетико М) и Алваро Мората (Реал М).

Последният асистира на Тиаго за първото попадение още в 6-ата минута. След само 4 минути нападателят на Дженоа Имобиле вкара за 1:1 след прехвърлящ удар. Надеждите на тима от Ботуша обаче бяха набързо убити от Алкантара. В 31-ата минута синът на световния шампион с Бразилия от Мондиал 1994 Мазиньо реализира за 2:1, а 38-ата минута капитанът се разписа и от дузпа за 3:1. В 66-ата минута Иско направи 4:1 от втори наказателен удар, а 10 минути преди края нападателят на Ливърпул Фабио Борини оформи крайното 4:2 за "ла роха".

Испанците спечелиха и предишните еврофинали, на които бяха домакини преди 2 години. В сблъсъка за златото тогава те надиграха Швейцария с 2:0, а единия    т гол отново беше дело на Тиаго Алкантара.

Съставът на Италия стигна до тук след три победи и едно реми. Отборът обаче отстъпва значително на испанците откъм звезди. Най-силните фигури на младите "адзури" са Марко Верати (Пари Сен Жермен) и Фабио Борини (Ливърпул).

ИТАЛИЯ - ИСПАНИЯ 2:4
0:1 Тиаго Алкантара (6)
1:1 Имобиле (10)
1:2 Тиаго Алкантара (31)
1:3 Тиаго Алкантара (38-дузпа)
1:4 Иско (66-дузпа)
2:4 Борини (80)

Снимка: Getty Images/Guliver