Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Барса не успя да спре Рейес и Миротич, Реал е на крачка от титлата

Отличното представяне на Фелипе Рейес и Никола Миротич смълча повече от 7000 зрители в „Палау Блауграна” и донесе на Реал (Мадрид) изключително ценна победа като гост с 84:72 в каталунската столица. По този начин „лос бланкос” поведоха с 2-1 победи във финалната серия на испанската Лига АСВ и се нуждаят от още един успех, за да триумфират с титлата на страната. Следващият мач отново е в Барселона на 16 юни (неделя), а ако се стигне до пета среща, то тя ще се играе в столицата.

Рейес и Миротич изнесоха истинска лекция на високите играчи на каталунците, завършвайки с общо 38 точки. Капитанът Рейес наниза 20 при стрелба 7/8 от игра и 6/8 от наказателната линия, добавяйки към сметката си и 5 борби, а Миротич остана с 18 точки (3/3 за 2, 2/3 за 3 и 6/6 за 1). Серхио Люл също бе на ниво за „кралете” и се отчете с 12 точки, 5 асистенции и 4 борби.

За Барселона Хуан Карлос Наваро отново бе над всички с 20 точки, а Шарунас Ясикевичус и Анте Томич реализираха съответно 13 и 10.

Гостите от Мадрид поведоха за първи път в петата минуата на мача – 8:6, като авансът им скочи до 13:6 след серия от 5-0. След 10 минути Реал бе напред със 17:13, но през втората част Барселона се активизира и обърна до 19:20 в своя полза след силни минути на Ясикевичус. „Белите” отново взеха инициативата и минута и половина преди почивката поведоха с 37:29 след страхотен алей-уп, завършен от Маркъс Слоутър. На почивката преднината на момчетата на Пабло Ласо бе 41:35.

След подновяването на играта „блаугранас” постепенно заличиха пасива си, като в 27-та минута на мача отново поведоха в резултата – 45:46 след кош на Анте Томич, който завърши серия от 11-2 за своя отбор. В оставащите минути до края на частта Серхио Люл се разигра и отново изведе Реал напред – 56:50 след 30 минути баскетбол. Тимът от Мадрид задържа лидерската позиция през цялата последна четвърт, въпреки опитите на Хуан Карлос Наваро да върне своите в мача. Крайният резултат бе фиксиран на 84:72 в полза на Реал, за който титлата изглежда все по-близо.

Двубоят бе изгледан от местния любимец Пау Гасол, който в момента носи екипа на Лос Анджелис Лейкърс, а юношата на каталунците не остана доволен от поражението на родния си клуб