Фалстарт за България в Европейската лига (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България направиха фалстарт и започнаха с драматична загуба тазгодишното си участие в Европейската лига. Момичетата на селекционера Марчело Абонданца отстъпиха много трудно на Румъния с 2:3 (21:19, 16:21, 19:21, 21:14, 12:15) в първия си мач от 1-ия турнир в Група "А", игран този следобед в зала "Дженгиз Гьолю" в турския град Бурса.

В стремежа си да види повече в действие повече момичета и да пробва различни варианти на игра треньорът Марчело Абонданца не се поколеба да прави ротации и да остави основни състезателки на пейката. Наставникът започна с един по-различен състав, като заложи на Десислава Николова и Мария Каракашева в посрещане, Цветелина Заркова и Габриела Коева в центъра, Елица Василева на диагонал, разпределителйа Диана Ненова и либеро Мария Филипова. Българските момичета стартираха много добре в мача, като поведоха с 5:1. Впоследствие играта на българките отбеляза амплитуди, като допускаха да бъдат застигнати. При 18:13 в полза на България разликата бе сторепа и румънките изравниха до 18:18. В този момент Марчело Абонзанца направи две смени, като пусна в игра разпределителката Лора Китипова и посрещачката Славина Колева. Промяната даде резултат, като след отличен сервис на Елица Василева волейболистките ни се откъснаха и спечелиха първия гейм с 21:19.

Във втората част отново започна стартовият състав, като първоначално играта вървеше точка за точка. След равенство при 7:7, разконцентрираност на българките доведе до слабости в посрещане. След дълга серия от сервис на румънката Йоана Немтану, която отбеляза и три аса, съперничките поведоха с 15:7, а в последствие разликата нарасна до 18:10. Тогава Марчело Абонданца предприе нови смени, като вкара в игра Добриана Рабаджиева, Христина Русева и Лора Китипова. Волейболистките ни успяха да намалят разликата, но новите правила, при които се играе до 21 точки не позволиха възходът за продължи, като румънките спечелиха гейма с 21:16 и изрвниха резултата 1:1.

Селекционерът Марчело Абонданца продължи да залага на момичетата започнали мача, като единствената промяна бе оставането в игра на Христина Русева. Слабостите в посрещане обаче се запазиха, като румънките поведоха с 8:5. При тази разлика отново влязоха Добриана Рабаджиева и Лора Китипова, като след серия от сервис на Китипова и добро отиграване за точка на Доби Рабаджиева нашите изравниха резултата. Моментът на възхода бе прекъснат от съдията, който отсъди топка в аут след атака на Елица Василева. Това доведе до нов спад като румънките поведоха с 14:10. Диана Ненова отново пое кормилото, а нашите изравниха при 14:14. Последва игра точка за точка, но при равенството при психологическото равенство 19:19 по-концентрирани се оказаха румънките, които спечелиха гейма с 21:19 и поведоха с 2:1.

В четвъртата част ротациите в българския състав продължиха, като в посрещане влезе отново Славина Колева. Българските "лъвици" започнаха равностойно, но при 8:8 посрещането на България се стабилизира, насоченият сервис флот започна да тормози съперничките и българките поеха инициативата, като поведоха с 15:10. Натрупаната разлика бе достатъчна и националките ни спечелиха гейма, като оставиха румънките на 14 точки. В тайбрека ротациите в състава ни продължиха, а нашите започнаха, като изостанаха с 1:4 и 4:8. Въпреки, че успяха да стопят разликата до 12:13, до обрат националките ни не стигнаха, като румънките спечелиха крайната победа след 15:12 и 3:2.

Елица Василева изигра невероятен мач и стана най-резултатна за българския тим с фантастичните 32 точки (3 блока, 1 ас и 58% ефективност в атака), но нейните усилия се оказаха недостатъчни за победата. Влязлата като резерва Добриана Рабаджиева, която днес има рожден ден, добави 13 точки (1 ас, 57% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха. За румънките Даяна Мурешан (4 блока, 2 аса, 39% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) и Алина Илие (2 блока и 56% ефективност в атака) реализираха съответно 18 и 16 точки за победата.

Утре (15 юни) българките излизат срещу отбора на Унгария, който по-късно тази вечер ще играе срещу домакините от Турция, във втората си среща. Двубоят е от 18,00 часа българско време.

РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (19:21, 21:16, 21:19, 14:21, 15:12)
РУМЪНИЯ: Диана-Дора Карбунеану 3, Диана-Йоана Калота 4, Йоана Немтану 14, Алина Илие 16, Даяна Мурешан 18, Нека Ониейекве 7 - Александра Трика-либеро (Йоана Бачу 7)
Старши-треньор: Мариан Константин
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 1, Елица Василева 32, Мария Каракашева 5, Десислава Николова 7, Цветелина Заркова 5, Габриела Коева 3 - Мария Филипова-либеро (Лора Китипова 2, Добриана Рабаджиева 13, Славина Колева 1, Христина Русева 8)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.