Армения взриви "червения динамит" и зарадва цяла България! (видео)

Мечтата на България да се класира за финалите на Мондиал 2014 изглежда все по-реална. Днес "трикольорите" получиха възможно най-добрия подарък от тима на Армения, който сензационно разгроми с 4:0 Дания насред Копенхаген и значително намали шашнсовете на скандинавците да се борят за второто място в група "В". Резултатът е изненадващ на фона на предварителните очаквания, но не и с оглед показаното на терена. Гостите действаха стабилно в защита, а контраатаките им направиха за смях датската защита. Юра Мовсисян откри резултата още в 1-ата минута и шокира домакините, които така и не успяха да се съвземат до края на мача. Голмайсторът на руското първенство се разписа още веднъж след почивката, а другите голове във вратата на Стефан Андерсен бяха дело на Арас Йозбилис и Хенрих Мхитарян.

Само преди три дни арменците допуснаха домакинска загуба с 0:1 от Малта, но днес звездите им в предни позиции доказаха защо са водещи фигури в клубните си отбори. След като в досегашните си 5 мача бяха отбелязали само два гола, срещу Дания възпитаниците на селекционера Вардан Минасян вкараха два пъти повече в рамките на 90 минути. По този начин Армения се изравни по точки с тима на Мортен Олсен и дори го задмина по голова разлика. Двата отбора имат по 6 точки - с 4 по-малко от България. Лидер е Италия с 14 точки, а чехите са трети с 9. Всички състави са изиграли по 6 мача, а битката за първите две места ще продължи през есента.

Наставникът на Дания Мортен Олсен започна с двама нападатели в лицето на Михаел Крон-Дели и добре познатия ни от гостуването в Копенхаген Андреас Корнелиус. За арменците в предни позиции стартира Мовсисян, подкрепян по фланговете от Йозбилис и Гевоерг Газарян. Зад тарана на Спартак (Москва) действаше Мхитарян.

Началото бе истински кошмар за домакините. Не бяха изминали и 30 секунди, когато защитниците в червено изпуснаха Мовсисян и той опъна мрежата. Датчаните се опитаха да отговорят моментално и създадоха няколко разбърквания пред вратата, пазена от ветерана Роман Березовски. В 11-ата минута Денис Ромедал се озова на изгодна позиция, но с левия крак прати топката в аут. Гостите нямаха никакво намерение да бранят преднината си и атакуваха при всяка възможност. Далечен шут на Мхитарян изненада Стефан Андерсен, но вратарят на Дания успя да докосне топката, която след това се отби в гредата и бе изчистена от Симон Кяер.

Грешите в защитата на "червения динамит" нямаше как да не бъдат наказани и в 19-ата минута Йозбилис се разписа за 0:2. Съотборникът на Ивелин Попов в Кубан получи дълъг пас от собствената половина, овладя топката и технично я прати във вратата. Домакините претендираха за засада, но такава нямаше. Кяер можеше да върне един гол в 37-ата минута, но изстрелът му с глава мина встрани от целта. Арменците продължиха да пропускат и в самия край на полувремето Мхитарян от границата на наказателното поле шутира в аут след перфектен пас с пета на Мовсисян.

След почивката нещата не се промениха. Домакините бяха обезверени от храбрата игра на арменските футболисти, а те имаха желание за още голове. В 60-ата минута Юра Мовсисян започна атака на левия фланг, топката стигна до Йозбилис, който се подигра с няколко бранители и върна към Мовсисян. Техничният удар на нападателя спря в мрежата и за всички на "Паркен" стана ясно, че Дания ще загуби мача.

Усилията на скандинавците да стигнат до по-почетен резултата се оказаха напразни. В 82-ата минута Мхитарян показа, че Ливърпул неслучайно е готов да плати 20 млн. за него. Звездата на Шахтьор (Донецк) се разходи в наказателното поле и с кинжален изстрел направи безпомощен Андерсен - 0:4. След този гол публиката започна да аплодира гостите.

При това развитие в групата, датчаните трябва да са безгрешни в оставащите си 4 мача, за да имат шансове за второто място. Отборът на Мортен Олсен има два мача с аутсайдера Малта, но освен това гостува на Армения и приема Италия.

ДАНИЯ - АРМЕНИЯ 0:4 (0:2)
0:1 Мовсисян (1)
0:2 Йозбилис (20)
0:3 Мовсисян (60)
0:4 Мхитарян (82)