Италия със страхотен обрат и 3:2 над Германия в Световната лига (ВИДЕО)

Бронзовият медалисти от Лондон 2012 от Италия постигнаха много драматична втора победа в Световната лига. Момчетата на селекционера Мауро Беруто направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (22:25, 19:25, 25:17, 26:24, 15:6) над Германия във втория мач между двата тима от Група "В", игран снощи пред над 3500 зрители в зала "Пала Руфини" в Торино.

По този начин италианците се намират на 3-то място във временното класиране в групата с 5 точки след 2 победи от 2 мача и с една по-малко от лидерите Русия и Сърбия. Бундестимът пък е 4-ти с една спечелена точка, но без победа до момента. Този състезателен уикенд Италия отново е домакин, но този път на Куба, докато Германия почива.

Мачът тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за германците - 8:7. Последваха няколко миниобрата, но все пак при втората пауза Бундестимът има две точки преднина - 16:14. Постепенно разликата нарасна до 19:15 след отлична блокада на капитана Маркус Бьоме, което принуди наставникът на домакините Мауро Беруто да вземе тайм-аут. Това даде ефект и "Скуадра адзура" намали до 19:20 след блокада на Емануеле Бирарели и контра блок-аут на звездата Иван Зайцев. Все пак Германия успя да вземе гейма с 25:22 след атака на Филип Колин. Германците стартираха мощно във втората част, като поведоха бързо с 6:1. Въпреки усилията на Италия момчетата на Витал Хейнен продължиха да водят до 9:5, 12:9 и 16:12. Бронзовите медалисти от Лондон 2012 намалиха до 16:18 благодарение на Симоне Пароди, но германците си върнаха преднината при 21:17 след блокади на Колин и Кристиян Фром. В крайна сметка Германия затвори гейма при 25:19 в своя полза след успешни атаки на Колин и Денис Калиберда и поведе с 2:0.

Италианците започнаха много концентрирано в третия гейм и благодарение на Иван Зайцев и Симоне Пароди успяха да дръпнат с 12:7. Чрез атаките на Зайцев и Пароди и отличната игра на блокада на Томас Берета домакините запазиха преднината си и даже я увеличиха до 16:9. Разликата продължи да расте до 20:12 след атака на Берета, след което Италия без проблеми взе гейма с убедителното 25:17 и намали на 1:2 гейма. Четвъртата част стартира изключително равностойно и резултатът се движише точка за точка до 13:13, като Зайцев и Колин бяха лидерите на своите отбори. Германия се опита да стигне до победата като дръпна с 21:19, но чрез подкрепата на своите привържениците "адзурите" се вдигнаха и направиха обрат до 23:22 след блокада на Бирарели. В крайна сметка Италия спечели трудно гейма с 26:24 с нова успешна атака на Иван Зайцев, с което вкара срещата в тайбрек.

Домакините продължиха с отличната си игра и в петия решителен гейм, като бързо поведоха с 3:0 след три последователни атаки на Иван Зайцев, а след това с 8:1 след мощно нападение на Кристиан Савани и блокада на Симоне Пароди. Това като чели пречупи германците и Италия безпроблемно спечели тайбрека с 15:6 след нова атака на Савани, а с това и мача с 3:2.

Иван Зайцев закономерно стана най-резултатен за италианците с 27 точки (1 блок, 1 ас и 49% ефективност в атака), а Кристиан Савани добави още 16 точки (3 блока, 2 аса и 41% ефективност в атака) за успеха. За Бундестима Денис Калиберда реализира 22 точки (1 блок, 41% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победата.

ИТАЛИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:2 (22:25, 19:25, 25:17, 26:24, 15:6)
ИТАЛИЯ: Драган Травица 2, Иван Зайцев 27, Симоне Пароди 14, Кристиан Савани 16, Емануеле Бирарели 15, Томас Берета 11 - Салваторе Росини-либеро (Лука Ветори, Андреа Джови, Микеле Баранович, Микеле Федрици 1)
Старши-треньор: Мауро Беруто
ГЕРМАНИЯ: Патрик Щоервалд, Йохен Шьоопс 11, Денис Калиберда 22, Филип Колин 14, Маркус Бьоме 8, Бьорн Хьооне 4 - Фердинанд Тиле-либеро (Кристиян Фром 10, Дирк Вестфал 3, Лукаш Кампа 3, Тим Брошог 1)
Старши-треньор: Витал Хейнен.