Бразилия с измъчено 3:2 над Полша пред 11 000 зрители в Лодз (ВИДЕО/ПЪЛЕН ЗАПИС)

Олимпийският волейболен вицешампион от Лондон 2012 Бразилия постигна много измъчена втора победа в Световната лига. Възпитаниците на селекционера Бернардо Резенде надиграха драматично като гости победителя в турнира от 2012 година - Полша, с 3:2 (28:26, 25:22, 23:25, 20:25, 15:10) във втория мач от 1-ия кръг Група "А", в която е и България, игран късно снощи пред над 11 000 зрители в зала "Атлас Арена" в Лодз.

Така бразилците са 2-ри във временното класиране с 5 точки след 2 победи от 2 мача, колкото имат и възпитаниците на Камило Плачи, които са лидери с по-добро геймово съотношение - 6:2 срещу 6:3. "Дружина полска" пък е 5-та с една спечелена точка, но без победа до момента. Този състезателен уикенд Бразилия гостува на Аржентина, а Полша почива.

Срещата започна добре за домакините, които дръпнаха с 3:1 след атака в аут на Леандро Висото от "Селесао" и ас на полския капитан Марчин Мозджонек, а след това с 5:2 след аут на Рикардо Лукарели. Въпреки усилията на кариоките, разликата се запази до 8:5 след блок-аут на Збигнев Бартман. Преднината на "Дружина полска" стана 11:7 след нов блок-аут на Бартман, но Бразилия веднага намали до 11:10 след грешка в атака на Мозджонек и блокада на Едер Карбонера. Поляците си върнаха предимството при 15:12 след грешка от сервис на бразилците и бомбен ас на Бартош Курек. Въпреки тайм-аута за наставника на олимпийските вицешампиони Бернардо Резенде, разликата се запази до 16:13 след сервис в аут на втория разпределител на Бразилия Уилям Аржона, който влезе като резерва за изпълнение на начален удар. Последваха бърза атака през центъра на Лукаш Сааткамп, контра от втора линия на Лукарели и аут на Михал Кубияк - 16:16. Двата отбора продължиха равностойно до 22:22, след което последва ас на Лукарели и 23:22. В крайна сметка момчетата на Бернардо Резенде измъкнаха трудно гейма с 28:26 след отлична единична блокада на Лукаш Сааткамп.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Бразилия поведе със 7:4 след грешка от сервис на Бартош Курек и два мощни аса на Леандро Висото. Независимо от тайм-аута за Андреа Анастази и Полша, техническото прекъсване дойде при 8:5 за "Селесао". Въпреки усилията на поляците разликата нарасна до 14:8 в полза на кариоките след отлична игра на Данте Амарал и Висото и видима липса на концентрация от страна на домакините. Това накара Анастази да пусне в игра опитния Михал Винярски. Благодарение на него и поредица от грешки на Висото и Данте полският тим намали изоставането си до 18:19, но за съжалението силите му стигнаха до тук. Момчетата на Бернардо Резенда успяха да вземат гейма с 25:22 след атака през центъра на Едер Карбонера и да поведат с 2:0. Третият гейм стартира напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за домакините - 8:7. Последваха много грешки и от двете страни на мрежата и разликата се запази до 16:15. Последва престъпване на триметровата линия от страна на Леандро Висото и 17:15. Постепенно разликата нарасна до 22:18 след отличен троен блок, мощен ас на влезлия като резерва Михал Ручияк и грешка от сервис на Данте Амарал. Въпреки усилията на кариоките да стигнат до равенство Полша успя да спечели гейма с 25:23 след нова грешка от сервис от страна на Бразилия, този път на Рикардо Лукарели, и да намалят изоставането си на 1:2 гейма.

В началото на четвъртата част Полша поведе с 3:1 след отлични изяви на Михал Винярски, но веднага последва равенство при 4:4 след успешна атака на Данте Амарал и грешка от сервис на Збигнев Бартман. Все пак техническата пауза дойде при три точки преднина за Полша - 8:5 след ас на Винярски и блокада на Пьотър Новаковски. Постепенно разликата нарасна до 11:6 след поредна атака на Бартман и единична блокада на Марчин Мозджонек, а второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за "Дружина полска". Независимо от усилията бразилците и най-вече на атаките на Данте Амарал, Полша запази предимството си до крайното 25:20, което дойде след атака през центъра на Новаковски, с което вкара мача в тайбрек. Петият решителен гейм започна по-добре за олимпийските вицешампиони, които бързо дръпнаха с 6:3 след отлични изяви на Леандро Висото и влезлия като резерва Исак Сантош и грешки на поляците. Разликата се запази до размяната на полетата, която дойде при 8:5 за "Селесао". Възпитаниците на Бернардиньо продължи със силната си игра и преднината им нарасна до 12:7 и 14:8 след блокада и ас на Сантош. В крайна сметка Бразилия спечели тайбрека с 15:10 след грешка от сервис на Михал Винярски от домакините, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за бразилския отбор бе Леандро Висото с 26 точки (3 блока, 3 аса и 53% ефективност в атака) за победата. За тима на Полша Збигнев Бартман (1 блок и 45% ефективност в атака) и влезлият като резерва Михал Винярски (1 блок, 2 аса, 38% ефективност в атака и 17% позитивно посрещане) реализираха съответно 15 и 13 точки, но и това не помогна за успеха.

ПОЛША - БРАЗИЛИЯ 2:3 (26:28, 22:25, 25:23, 25:20, 10:15)
ПОЛША: Лукаш Жигадло 1, Збигнев Бартман 15, Михал Кубияк 10, Бартош Курек 4, Марчин Мозджонек 12, Пьотър Новаковски 10 - Павел Заторски-либеро (Михал Винярски 13, Давид Конарски, Михал Ручияк 1)
Старши-треньор: Андреа Анастази
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Едер Карбонера 12, Леандро Висото 26, Рикардо Лукарели 9, Лукаш Сааткамп 4, Данте Амарал 14 - Марио Жуниор-либеро (Уолъс де Соуса 4, Уилям Аржона, Луиш Фелипе Фонтелеш, Исак Сантош 8)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.