Волейболистките на България обърнаха Сърбия с 3:2 в официалната контрола (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България сътвориха пълен обрат и надделяха над Сърбия с 3:2 (23:25, 17:21, 21:16, 21:16, 15:13) в официалната контрола между двата тима, играна тази вечер пред около 200 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

Първият гейм бе игран по стандартния формат до 25 точки, а следващите по новите правила на FIVB, които ще бъде тествани в предстоящата Европейска лига – до 21 точки. Поради по-късното си присъединяване към тренировъчния процес, участие в мача не взе капитанката на България Страшимира Филипова, а в тази роля срещу Сърбия бе разпределителката Диана Ненова.

Мачът започна много равностойно, с оспорвана първа част, в която и двата отбора играха много силно на сервис и блокада. В крайна сметка сръбкините успяха по-бързо да поизчистят грешките в своята игра и да спечелят гейма с минимален аванс - 25:23. Вторият гейм също вървеше равностойно, но в заключителните моменти сръбското нападение си каза думата за крайното 21:17 и така "плавите" поведоха с 2:0 гейма.

За третата част Марчело Абонданца направи някои малки промени в основната шестица, а гостенките започнаха по-често да грешат. Блокадата на "лъвиците" отново започна да им носи точки и те успяха да вземат гейма с 21:16. При същия резултат завърши и четвъртата част, като този път заслугата бе най-вече на по-успешните атаки на българския тим. Така се стигна до тайбрек, в който "трикольорките" продължиха да нападат по-ефективно и водеха в резултата почти през цялото време. Малко преди края обаче те допуснаха сръбкините да излязат с точка напред за 12:11, но това не ги смути и изтръгнаха победата след 15:13.

Така България взе своеобразен реванш за вчерашната си загуба в зала "Христо Ботев" от Сърбия. В неофициална проверка, проведена като съвместна тренировка, сръбските волейболистки се наложиха с 3:2 (21:16, 12:21, 24:22, 13:12, 15:6).

Най-резултатна за българския тим стана централната блокировачка Христина Русева, която игра цял мач, заби 23 точки (8 блока!!!, 2 аса и 65% ефективност в атака), а Цветелина Заркова добави 16 точки (3 блока, 3 аса и 80% ефективност в атака) за победата. За тима на Сърбия Адела Хелич реализира 21 точки.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (23:25, 17:21, 21:16, 21:16, 15:13)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Добриана Рабаджиева 9, Цветелина Заркова 16, Христина Русева 23, Мария Каракашева 5, Елица Василева 7 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 1, Десислава Николова, Славина Колева 7)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
СЪРБИЯ: Олга Раонич 9, София Медич 9, Адела Хелич 21, Саня Буршач 4, Йелена Благойевич 8, Йована Стеванович 8 - Нина Росич-либеро (Любица Кечман 8, Милица Бежаревич, Мая Савич)
Старши-треньор: Александър Владисавлиев.

Статистика: Ненад Мамузич (скаутмен на Сърбия)