Чехия се класира за Евроволей 2013 и попадна в групата на България

Чехия стана последният отбор, намерил място в Група D на Европейското първенство за жени, в която е и отборът на България.  В групата са още съставите на Полша и Сърбия.  Момичетата на Карло Паризи се класираха за мачовете в германския град Шверин, след като надиграха Румъния и у дома в реванша от квалификационния сблъсък между двата тима.

След чистата победа в Крайова преди седмица, в Бърно чехкините позволиха на румънките да вземат един гейм, но все пак не допуснаха изненада и ги надиграха с 3:1 (25:11, 25:18, 23:25, 25:22).  Диагоналът на домакините Анета Хавличкова не пропусна да си свърши реализаторската работа и в този мач и стана най-резултатната на терена с 23 точки за победителките.  Нейната съотборничка Михаела Мондзони впечатли с деветте си точкови блокади в двубоя.

Чехия е и един от преките съперници на Лъвиците в предстоящото издание на Световното Гран При, а Румъния е в една група с момичетата на Марчело Абонданца за Европейската лига.

Другите два отбора, които спечелиха сблъсъците от последния трети квалификационен кръг и се класираха за Евро 2013 в Германия и Швейцария, са Беларус и Франция.  Белоруският тим, който бе победил чисто Словакия у дома, загуби реванша в Попрад с 1:3 (25:15, 19:25, 17:25, 20:25), но стигна до крайния успех след 16:14 в златния гейм.  Отборът от бившата съветска република попадна в Група С в Дрезден заедно със съставите на Азербайджан, Русия и Хърватия.  Французойките пък направиха истински подвиг, побеждавайки гостуващия тим на Украйна с 3:2 (20:25, 25:23, 25:20, 18:25, 15:8) в реванша и с 15:11 в златния гейм, за да се озоват в Група В в Цюрих заедно с отборите на Белгия, Италия и домакина Швейцария.