Безпощаден Надал спечели битката с Ферер и историята (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

Поставеният под №3 Рафаел Надал надигра с 6:3, 6:2, 6:3 своя сънародник и приятел от Испания Давид Ферер (№4 в схемата) на финала на Откритото първенство на Франция по тенис. По този начин Надал спечели рекордната си осма титла на "Ролан Гарос" и общо 12-а в турнирите от "Големия шлем". За 31-годишния Ферер това бе първи мейджър финал в кариерата. Ферер не бе загубил нито един сет в шестте си мача до финала, но в прекия спор за титлата не успя да се противопостави на левичаря от Манакор.

С днешния си успех Надал се изравни с Рой Емерсън на трето място във вечната ранглиста по брой титли на сингъл в турнирите от "Големия шлем". Испанецът изпревари Бьорн Борг и Род Лейвър, които са с по 11. В Откритата ера (от 1968 година насам) пък само двама играчи имат повече титли от "Големия шлем" от испанеца - Пийт Сампрас с 14 и Роджър Федерер със 17.

Надал вече е с общо 57 титли в кариерата си на сингъл, докато Ферер остава с 20.

Надал стана първият играч в историята с 8 титли от един турнир от "Големия шлем". Испанецът получи трофея на "Ролан Гарос" - Купата на мускетарите, лично от големия спринтьор от Ямайка Юсейн Болт, световен рекордьор на 100 и 200 м. Рафа вече е с 59 победи и само една загуба на "Ролан Гарос", нанесена му от шведа Робин Сьодерлинг на осминафиналите през 2009 година.

Това бе първият финал между двама играчи от една и съща страна след 2004 година, когато Гастон Гаудио спечели аржентинския сблъсък с Гийермо Кория. Това бе и първият изцяло испански финал от 2002 година, когато Алберт Коста победи Хуан Карлос Фереро.

Как "Краля на клея" спечели мача?

Надал осъществи пробив още в третия гейм на първия сет и поведе с 2:1. Ферер веднага върна пробива, но Рафа отново спечели подаването на съперника си в седмия гейм за 4:3. Надал успя да устои на атаката на Ферер в осмия гейм и поведе с 5:3, след което осъществи още един пробив и сетът приключи.

Във втория сет Надал поведе с 3:0. В петия гейм Рафа трябваше да положи много усилия, за да спечели подаването си, като спаси 4 брейкпойнта и поведе с 4:1. Последваха три поредни пробива - два за Надал и един за Ферер, и вторият сет приключи. Втората част ще се започни и с това, че фен нахлу на корта със запалена факла и за кратко настъпи объркване.

В третата част Надал поведе с 2:0, Ферер изравни за 2:2, а в седмия гейм, при 3:3, Давид пропусна шанс да реализира пробив. Надал нанесе последния си тежък удар в осмия гейм, в който осъществи пробив и след това със своя сервис без никакви трудности сложи точка на спора.

27-годишният Надал записа днес общо 20-ата си и девета поредна победа срещу Ферер, като има само 4 загуби от него.