11 години по-късно Серина отново е кралицата на Париж

Лидерката в световната ранглиста Серина Уилямс продължава да пише историята на женския тенис. Американката завоюва втория си трофей от Откритото първенство на Франция, след като на финала победи с 6:4, 6:4 миналогодишната шампионка от надпреварата Мария Шарапова (Русия). Предишният триумф на Серина в Париж бе през 2002 година при дебюта й в надпреварата, а от днес тя вече има в колекцията си общо 16 титли от Големия шлем. Това й отрежда четвърто място в класацията по брой трофеи от "Голямата четворка" в "Оупън ерата", като преди нея са единствено Мартина Навратилова и Крис Еврърт с по 18 и Щефи Граф с 22. 31-годишната Уилямс завоюва своята 52-ра титла от WTA, а рекордната за кариерата й серия от поредни победи вече е 31. Серина влиза в историята и като едва четвъртата състезателка, спечелила поне два пъти всеки един от турнирите от Големия шлем. Другите тенисистки отново са Евърт, Граф и Навратилова.

От своя страна, поставената под номер 2 в схемата Шарапова пропусна шанса да стане втората след Жустин Енен през 2007 година, която успешно защитава титлата си на "Ролан Гарос". 26-годишната рускиня не успя да прибави в колекцията си своя пети мейджър трофей. В досегашната си кариерата тя е печелила по веднъж всички надпревари от Шлема.

Днешният сблъсък бе 16-и между Серина и Шарапова, като американката вече може да се похвали с 14 победи. Нещо повече - световната номер 1 не е допускала загуба срещу руската си съперничка от 2004 година насам.

Голямото напрежение си пролича още в самото начало на финалния сблъсък. Шарапова отрази четири точки за пробив и с много усилия спечели откриващия си сервис гейм. В следващия обаче рускинята реализира пробив и поведе с 2:0. Ядосана на грешките и неубедителното си представяне в началните минути, Серина се мобилизира до максимална степен. Американката, която е лидерка в схемата на турнира, взе три поредни гейма и пое контрола в мача. Това бе така до 4:3, когато Уилямс отново се поколеба при подаването си и руската й съперничка върна пробива и равенството в резултата. Приливът на енергия при рускинята обаче продължи твърде кратко и тя се пропука отново в деветия гейм, след което Серина затвори сета при собсвен сервис за 6:4 след 51 минути игра на централния корт "Филип Шатрие".

Вторият сет започна с нови мъки за Шарапова. Световната номер 2 отново трябваше да спасява точки за пробив - този път пет, и както и в първата част, се справи успешно. Постепенно рускинята засили ударите си от бекхенд и това затрудни Уилямс. Американката обаче бе по-концентрирана и това даде резултат. Серина осъществи важен пробив за 2:1, а след това продължи да печели сервис геймовете си на нула, нижейки ас след ас. При 5:4 американката стигна до два мачбола, а поредният ас - този път от 198 км/ч, сложи окончателно край на двубоя след час и 46 минути игра.

Статистиката от финала говори красноречиво в полза на Уилямс. Американката завърши мача с 10 аса срещу само 2 за Шарапова. Докато рускинята направи 4 двойни грешки, Серина не записа нито една срещу името си. Световната номер 1 приключи сблъсъка с 29 печеливши удара о 21 непредизвикани грешки. При Шарапова тези показатели бяха съответно 10 и 17.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТРИУМФА НА СЕРИНА УИЛЯМС МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!