Сърбия даде гейм на Куба в Световната лига

Настоящият европейски шампион по волейбол за мъже Сърбия стартира с победа участието си в Световната лига. Възпитаниците на треньора Игор Колакович дадоха гейм и надделяха като гости над Куба с 3:1 (25:17, 25:21, 21:25, 25:20) в първия си мач от Група "В", игран тази нощ пред около 14 000 зрители в зала "Сиудад Депортива" в столицата Хавана. Втората среща между двата отбора е утре (9 юни) отново от 03,40 часа българско време.

Двата тима започнаха равностойно срещата и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за сърбите - 8:7. Последва серия от 6 силни сервиса на капитана на "плавите" Драган Станкович и резултатът стана 14:7. Въпреки усилията на домакиния, Сърбия без проблеми взе гейма с 25:17 след мощен ас на влезлия като резерва Марко Ивович. Втората част също тръгна равностойно, но този път първото техническо прекъсване дойде с предимство за Куба - 8:7 след отлични изяви на Лиан Сем Естрада и Исбел Меса. Последваха силни минути за гостите от Сърбия, които обърнаха резултата до 16:12 в своя полза. След това двата отбора показаха много колеблива игра, но в крайна сметка момчетата на Игор Колакович спечелиха гейма с 25:21 и поведоха с 2:0.

Волейболистите на Сърбия поведоха в третия гейм с 8:6 и по всичко изглеждаше, че мачът отива към чиста победа с 3:0 гейма за тях, но не така мислеха играчите от Острова на свободата. Кубинците показаха, че няма да се предадат до последно и успяха да затворят гейма при 25:21 благодарение на отборната си игра, отличната си блокада и страхотните сервиси на Роландо Сепеда. Западните ни съседи дръпнаха постепенно и в четвъртата част с 8:7 и 16:11, след което не оставиха никакви шансове на Куба - 25:20 и 3:1.

Най-полезни за победителите станаха Александър Атанасийевич (1 блок и 57% ефективност в атака) и Никола Ковачевич (1 блок, 59% ефективност в атака и 22% позитивно посрещане) съответно с 22 и 20 точки. За домакините от Куба Райдел Фундора (2 блока, 48% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) и Йордан Бисет (1 блок, 2 аса и 44% ефективност в атака) реализираха по 14 точки.

КУБА - СЪРБИЯ 1:3 (17:25, 21:25, 25:21, 20:25)
КУБА: Лиан Сем Естрада 5, Роландо Сепеда 8, Данхер Кинтана 11, Райдел Фундора 14, Йордан Бисет 14, Исбел Меса 12 - Кейбел Гутиерес-либеро (Леандро Масиас, Абрахан Алфонсо, Давид Фиел)
Старши-треньор: Орландо Блекууд
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 20, Владо Петкович, Драган Станкович 7, Александър Атанасийевич 22, Марко Подрасчанин 5, Неманя Петрич 9 - Никола Росич-либеро (Урош Ковачевич 9, Марко Ивович 1, Алекса Бърджович, Сречко Лисинач)
Старши-треньор: Игор Колакович.