Надал надви Джокович след спираща дъха битка (ГАЛЕРИЯ)

Седемкратният шампион на "Ролан Гарос" Рафаел Надал надви световния №1 Новак Джокович в първия полуфинал на Откритото първенство на Франция по тенис. Поставеният под №3 в схемата Рафа спечели с 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7.

Първият брейкпойнт в мача бе в седмия гейм на първия сет, при 3:3 и сервис на Джокович. Надал реализира третата си точка за пробив и поведе с 4:3. Джокович не успя да върне пробива до края на сета и първата част бе спечелена от 27-годишния левичар от Манакор.

Във втория сет Надал проби за 3:2, но Джокович изобщо не се притесни от това. Сърбинът веднага върна пробива, възползвайки се от третия си брейкпойнт. Ноле отново спечели подаването на съперника си, за да поведе с 5:3 и със своя сервис затвори втория сет в своя полза.

Грешно отсъждане на рефера в третия сет донесе ранен пробив на Надал за 2:0. Съдията Паскал Мария отсъди в аут бекхенд на Джокович при 30:40 и сервис на сърбина, но системата за видеоповторения "Ястребово око", показа, че топката е хванала външния край на линията. До края на сета Джокович бе бледа сянка на себе си и взе само гейм в третата част.

В четвъртия сет Надал проби за 4:3, но Джокович веднага върна пробива - 4:4. Испанецът обаче нанесе важен удар, пробивайки за 6:5 и вече изглеждаше много близо до победата. Джокович обаче намери сили да върне пробива, а в последвалия тайбрек поведе с 4:1 и 6:3 точки. Сърбинът не изпусна шанса си и изпрати мача в решаващ пети сет.

Петият сет започна с пробив в полза на Джокович. Веднага след това Ноле трябваше да спасява точка за пробив, но макар и с доста усилия взе подаването си и поведе с 2:0. Рафа обаче дочака своя момент и успя да върне пробива за 4:4 след много оспорван и изпълнен с драматизъм гейм. При 8:7 в в полза на Надал, Рафа сложи точка на спора, реализирайки пробив на нула и за осми път в своята кариера се класира на финала на "Ролан Гарос".

Надал продължава да има само една загуба на Откритото първенство на Франция - нанесена му от шведа Робин Сьодерлинг на осминафиналите през 2009 година. Джокович пък ще трябва да изчака още една година, за да атакува отново титлата на "Ролан Гарос" - единственият трофей от "Големия шлем", който все още не е печелил. През миналата година Джокович загуби на финала от Надал в четири сета.

Днешната епична битка между Надал и Джокович продължи 4 часа и 37 минути. Надал направи 61 уинъри срещу 54 за Джокович. Сърбинът допусна 75 непредизвикани грешки, а испанецът - 44.

Това бе мач №35 в съперничеството между Джокович и Надал и Рафа вече има 20 победи срещу 15 за Ноле.

На осмия си финал в Париж Надал ще се изправи срещу победителя от втория полуфинал - Жо-Вилфред Цонга (Франция) или Давид Ферер (Испания).

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ПОРЕДНИЯ ЕПИЧЕН ДВУБОЙ МЕЖДУ РАФА И НОЛЕ ВИЖТЕ ТУК!