Вижте шампионите по боулинг за сезон 2012/13

След оспорвана тридневна надпревара в Мега Екстрийм боулинг център в София бяха излъчени шампионите по боулинг за сезон 2012/2013 на Българска Боулинг Федерация при жените, мъжете, младежите и сеньорите. При жените София Христова БК Академик защити титлата си от миналата година и с това тя вече има в актива си 3 индивидуални републикански титли. Вицешампионка е Мария Николова от БК Мега. Бронзyt остана за съотборничката й Елена Богданова, за която това е първо влизане в топ 3 на финали на Републиканско първенство в спортната й кариера.

Физически неразположения извадиха от надпреварата за медалите втората в ранглистата при жените Марина Стефанова от БК АТИА и третата  - пловдивчанката Радка Дангова от БК Страйкърс.

При мъжете след изненадващо отпадане още в първата фаза на един от фаворитите – лидера в ранглистата Боян Донов от БК Магьосниците, станахме свидетели на приятна изненада: двама играчи от клубове от провинцията влязоха в топ 8: Дарин Траянов от БК Боляри (Велико Търново), придоби право на участие по щастливо стечение на обстоятелствата. Димитър Кръстев от БК Академик се отказа и Дарин, който бе 17-и в ранглистата, успя да влезе в топ 16. Той използва максимално шанса си и още след първите 2 дни на надпреварата се изкачи до второ място във временното класиране. Борян Бинев от БК Максим (Варна) бе вторият представител на клуб извън пределите на София, който намери място в топ 8 на мъжете. Той бе четвърти във временното класиране.

Друга неприятна изненада бе представянето на Калоян Иванов от БК Страйк Мания. След като убедително поведе опонентите си на късото намазване в първия ден от надпреварата за определянето на топ 8 от шестнадесетте, той срещна трудности при дългото намазване и падна до последното осмо място за влизане във финалите. Първи в ранглистата по среден резултат, трети в другите две ранглисти, Калоян определено очакваше повече от крайното си пето място на тези финали.

Христо Георгиев от БК Магьосниците пое лидерството от Калоян още втория ден и го държа до самия край. На полуфинала Дарин Траянов отстрани  безапелационно Пламен Станчев от БК Мега с 2:0 победи ( 210:152; 204: 191). За Пламен Станчев това е трети бронзов медал в индивидуалната дисциплина( след 2008 и 2010).

Финалът между Христо Георгиев от БК Магьосниците и Дарин Траянов от БК Боляри бе изключително атрактивен. Христо победи в първата игра с 206:161. Втората взе Дарин със 190:185. И третата бе черешката на тортата на целия шампионат. Дарин стартира играта си с 9 поредни страйка… Всички очакваха първата перфектна игра от 300 точки при телевизионно излъчване, но невъзможен сплит на 10-ти фрейм спря устрема на болярина, но му донесе най-високата игра от всички изиграни през тези 3 дни – 266 точки и първа републиканска титла в 12-годишната история на Българска Боулинг Федерация, която напуска пределите на София. Дарин Траянов от БК Боляри заслужено  отнесе купата във Велико Търново.

При младежите  шампион стана Антоан Маринов (Страйк Мания)

1. Антоан Маринов (Страйк Мания)
2. Мартин Върбанов (Боляри)
3. Мартин Васев (Магьосниците)

При Сеньорите шампион за трети път в спортната си кариера е Бранислав Сергиевски (Магьосниците). Крайното класиране е както следва: