Милан от Ада в Рая за 180 секунди (видео)

След невероятно инфарктен мач в последния кръг на Серия "А" Милан победи с 2:1 Сиена като гост и ще играе в Шампионската лига. "Росонерите" имаха нужда само от победа, но шест минути преди края губеха с 0:1, а в рамките на 60 секунди в средата на втората част бяха и с човек по-малко.
Клаудио Терци откри с глава в 26-ата минута за изпадналия в Серия "Б" тим, но Марио Балотели от дузпа в 84-ата и Филип Мексес в 87-ата минута изпратиха "росонерите" от Ада в Рая.

Капитанът на гостите Масимо Амброзини бе изгонен за втори жълт картонн в 68-ата минута, но при следващата атака Кристиан Терлици също бе пратен под душа за втори жълт картон. Така Милан събра актив от 72 точки след най-слабия старт на сезона от 80 години в своята история, като в началото на кампанията се говореше дори за изпадане в Серия "Б", и с третото си място си гарантира участие в плейофа на ШЛ за сезон 2013/2014 г.

Прекият конкурент за третото място Фиорентина разпиля Пескара, като три минути преди края бе трети, но Мексес прати "виолетовите" в Лига Европа. Така Милан си върна на тима от Флоренция за сезон 2008/2009 година, когато ролите бяха разменени. Шампионът Ювентус и Наполи са сигурните италиански представители в групите на ШЛ.

Футболистите на Масимилиано Алегри знаеха, че днес е финал за тях. Тръгнаха много силно и още в първите две минути създадоха две-три опасности чрез Робиньо и Марио Балотели. Младокът Мбайе Нианг също игра от първата минута в атака, докато Стефан ЕЛ Шаарави бе на пейката, а Матийо Фламини и Боян Къркич - на трибуната. След травма от първата минута се завърна Рикардо Монтоливо. Другият халф до Масимо Амброзини бе Антонио Ночерино, който пропусна в 5-ата минута след подаване на Иняцио Абате отдясно.

Нианг се размина с топката на два метра от вратата, след което Сиена започна да играе по-спокойно и да поглежда все повече към вратата на Кристиан Абиати. Новината, че Фиорентина поведе в Пескара стресна "росонерите", които при този резултат бяха аут от ШЛ, а Бергонци можеше да свири дузпа за домакините след грешка на Амброзини. Робиньо отправи първия опасен удар в очертанията на вратата в 21-ата минута, но Джанлука Пеголо изби.

В 26-ата минута Терци бе оставен непокрит на няколко метра от Абиати и с глава прати топката в мрежата за 1:0. 120 секунди по-късно Балотели с глава удари горната греда. "Виолетовите" вече водеха 3:0 в Пескара и така освен победа всякакъв друг резултат оставяше Милан извън Шампионската лига.

В следващите минути гостите имаха доста проблеми в организирането си в атака, като чак в края на първата част отново окупираха наказателното поле на домакините. Капитанът Пеголо спаси отлично удар от фаул на Балотели в 45-ата минута, след което двата тима се прибраха на почивка при сензационния резултат. Джампаоло Пацини смени Нианг на полувремето, като СуперМарио заигра отдясно на атаката. В 59-ата минута Ел Шаарави замени Ночерино и веднага бе изведен сам срещу Пеголо, но Бергонци отсъди несъществуваща засада. Фараона първо стреля силно, но Пеголо спаси, а след това пропусна да изравни отблизо.

Амброзини получи втори жълт картон в 68-ата минута и остави гостите с 10 души, което шокира Алегри. Само минута по-късно и Терлици влезе лошо на Пацини и също напусна терена за втори жълт картон и остави надежда на "червено-черните". Резервата Салвадор Агра стреля силно, но Абиати спаси. Вратарят на домакините в 75-ата минута отново изпревари Балотели, а тимът от Милано не показваше свежест и идея как да промени резултата. Последва ново спасяване на стража на Сиена след удар от фаул на Балотели.

Така в 84-ата минута за задържане на Фелипе срещу Балотели Бергонци посочи бялата точка. Наставникът на тосканците Джезепе Якини бе изгонен за протест. Играчът с номер 45 бе безгрешен и отбеляза своя 12-и гол този сезон. Милан се хвърли в атака и само три минути по-късно Филип Мексес донесе пълен обрат. Френският защитник се отскубна от защита след подаване на Монтоливо, пое топката и стреля, Пеголо спаси, но при добавката бившият играч на Рома вкара втори гол, като прати всички "росонери" - ръководители, тифози и играчи, в екстаз.

Интересното е, че това е неговият първи гол с екипа на Милан в Серия "А" , а в 75-ата минута Мексес бе тръгнал да излиза за сметка на Кевин Констант. Травма на Абате обаче го принуди да остане на терена, въпреки че четвъртият рефер бе вдигнал табелката с номер пет при смяната. До края на мача "росонерите" задържаха своята победа и записаха историческо постижение. Тимът постигна цели 42 точки от 19 мача през втория полусезон, а след 8-ия кръг на сезона имаше едва седем точки.