Поредна титла за Серина Уилямс

Поставената под номер 1 в основната схема Серина Уилямс спечели втората в кариерата си титла от турнира на клей в Рим, след като надделя на финала срещу Виктория Азаренка с 6:1, 6:3 след час и 33 минути игра. Американката, която е шампионка от изданието през 2002 година, регистрира 24-ата си поредна победа, като освен това вече има 12 успеха от 14 двубоя срещу представителката на Беларус. Серина завоюва своя 51-ви трофей в надпревара от WTA, а може да се похвали и с 16 победи на клей от началото на този сезон. Нещо повече - по-малката от сестрите Уилямс има 33 успеха и само една загуба на клей в рамките на последните два сезона. Поражението й е от "Ролан Гарос" през 2012 година срещу Виржини Разано.

31-годишната Серина, която е номер 1 в света в момента, изигра силен първи сет, в който реализира общо четири пробива. Въпреки че самата тя изпусна веднъж подаването си в четвъртия гейм, доминацията й срещу Азаренка бе безспорна. Във втората част силите бяха по-изравнени. Уилямс имаше брейкпойнт във втория гейм на сета, но не се въползва. Същата ситуация се повтори и в четвъртия гейм. Все пак със страхотни ретури американката стигна до пробива за 4:2. Още в следващия гейм обаче самата тя загуби сервис гейма си. Размяната на пробиви продължи и Серина нанесе своя удар с пробив за 5:3, след което спечели подаването си на нула и сложи край на спора.

Уилямс завърши мача с 9 аса, 3 двойни грешки, 41 печеливши удара и 10 непредизвикани грешки. 23-годишната Азаренка не направи нито една директна точка от сервис, но се отчете с 2 двойни грешки, 12 уинъра и 20 непредизвикани грешки.