Рилски остана на крачка от сензация, Лукойл ще защитава титлата си

Лукойл Академик ще играе Левски в познат финал на мъжката Булсатком НБЛ, макар че за около 35 минути в Правец тази вечер, "студентите" бяха много далеч от битката за златото. Те се измъчиха срещу състава на Рилски спортист, но в крайна сметка победиха с 86:84 (19:26, 13:23, 26:16, 28:19) след финален щурм на Божидар Аврамов и Брендън Хийт. Така Лукойл затвори полуфиналната серия с 3-2 победи и отново ще се изправи срещу главния си конкурент в последните години.

Въпреки доброто начало за Лукойл, които поведоха със 6:0 след по-малко от минута игра, първата четвърт бе за гостите от Самоков. Рилецо отбеляза 14 безответни точки, с които не само обърна развоя на мача в своя полза, но и поведе с осем точки разлика - 6:14 след пет минути игра. Гостите задържаха лидерската позиция и през оставащите пет минути, за да се оттеглят с аванс от 19:26 след сирената.

Втората част се превърна в абсолютна катастрофа за шампионите, които потъваха без спиране. След 14 минути игра на таблото светнаха 20 точки в повече за Рилски - 19:39, а момчетата на Росен Барчовски умело пазеха преднината си. Още по-голям минус за "студентите" бе и излизането на Тодор Стойков, който направи пет лични нарушения за по-малко от десет минути игра и напусна мача още във втората четвърт. На почивката гостите имаха повече от комфортна преднина - 32:49.

След почивката червената лампичка на домакините явно светна и те се хвърлиха да атакуват с пълни сили, а това даде резултат. Те успяха да заличат десет точки от пасива си, най-вече благодарение на силните заключителни минути, които изиграха и така след 30 минути баскетбол в "Спортен комплекс" в Правец, Лукойл Академик изоставаше със седем точки - 58:65.

Баскетболистите на Сашо Везенков се доближиха само на пет точки - 60:65 след бърз кош в началото на последната част, но съперниците им още не си бяха казали думата. След отлични изяви на Тери Смит, Тони Гуджино и Станислав Ваклинов, гостите отново поведоха с двуцифрена разлика -  65:77 в средата на частта. Шампионите не се предадоха и се хвърлиха здраво, играейки на ръба през оставащите минути, а това даде резултат. Те постепенно настигнаха Рилски след редица кошове на дуото Брендън Хийт - Божидар Аврамов. Именно Аврамов наниза тройка за 82:82 минута и половина преди края. Бранко Миркович се увлече в индивидуални действия и загуби топката 48 секунди преди края, след като Томас Масамба го пресира, а последвалата спорна топка бе в полза на "студентите". Брендън Хийт отбеляза след перфектен индивидуален пробив 29 секунди преди изтичането на времето, с което изведе своя отбор напред с 84:82 и така Лукойл поведе за първи път от повече от 30 минути насам. Именно Хийт обаче изпорти три наказателни удара и неговите съотборници трепериха след като Христо Захариев вкара веднъж от наказателната линия за 85:84.

Последва сборичкване за топката, което прерасна в меле между двата отбора пред пейката на Лукойл Академик. В крайна сметка Томас Масамба от домакините и Анджело Калояро отнесоха технически нарушения, като Калояро бе санкциониран и с лично нарушение, което бе пето за него. Шведският национал вкара от наказателната линия за 86:84, а след това умишлено пропусна вторият опит и времето изтече.

Божидар Аврамов  наниза 24 точки за победата на Лукойл Академик, а Брендън Хийт също се представи на ниво и завърши с 23. Димитрис Харитопулос и Веселин Веселинов останаха съответно с 12 и 11 точки.

Тери Смит вкара най-много за Рилски - 24 точки, Бранко Миркович остана със 17, от които само 2 през второто полувреме, а Тони Гуджино се отчете с 12 точки.