Феноменален трилър на "Герена"! Левски отряза главата на шампионите (видео+галерии)

Отборът на Левски е на крачка от това да грабне титлата през този сезон. В супердербито с Лудогорец, което решаваше първото място в първенството, “сините” спечелиха инфарктно с 1:0 след гол в 92-ата минута на Станислав Ангелов. Така столичани изпревариха шампионите с една точка, а до края на сезона имат една служебна победа над Етър и домакинство на Славия другия уикенд на “Герена”. При победа над "белите" тимът на Николай Митов ще спечели златните медали за 27-и път в своята история и за първи от 2009 година.

Шампионът от Разград пък има домакинство на Ботев (Пловдив) и гостуване на Монтана в последните два кръга, но вече нищо не зависи от тях. Дори Левски може да триумфира още в сряда, ако "зелените" загубят от "канарчетата".

Играчите на Ивайло Петев могат да съжаляват заради двата 100-процентови пропуска на резервата Жуниор Кишада, който през втората част пропусна да даде аванс на гостите. Пет минути преди края Любомир Гулдан бе изгонен за втори жълт картон, което накара "орлите" да се приберат, но 60 секунди преди края на даденото 4-минутно продължение Фортуна бе на страната на Левски, който ги свали от върха.

Треньорът на "сините" Николай Митов направи пет промени от финала за Купата на България с Берое. На терена от първата минута днес бяха Йордан Милиев, Станислав Ангелов, Кристовао Рамос, Рене Михелич и Жоао Силва. На вратата отново бе Пламен Илиев, а както и в Ловеч в защита играха Дъстли Мюлдер, Даниел Димов и Нуно Пинто. Стефан Велев и Гари Родригес бяха останалите двама в синьо.

Наставникът на шампионите Ивайло Петев няма нямаше кадрови проблеми и заложи на най-доброто, с което разполага. Вратар бе Владислав Стоянов, а в защита - Йордан Минев, Козмин Моци, Любомир Гулдан и Жуниор Кайсара. Като вътрешни халфове играха Светослав Дяков и Станислав Генчев, а пред тях бяха разположени Иван Стоянов, Марселиньо и Мирослав Иванов. На върха на атаката започна Роман Безяк.

Жадните за успехи сини фенове напълниха "Герена" преди началото на мача. "Мачкай до последен дъх" бе хореографията на Сектор Б за срещата, като над 14 000 зрители подкрепяха домакините.

Още в първите секунди се стигна до опасен фаул пред вратата на Пламен Илиев, но Мирослав Иванов стреля в стената. Двата тима стартираха мача на високи обороти, като Даниел Димов получи жълт картон за нарушение срещу откъсващия се Роман Безяк. Гостите дори искаха червен картон.

В 15-ата минута Владислав Стоянов трябваше да се намесва след поредица от центрирания в наказателно му поле. Иван Стоянов стреля лошо от фаул на границата пред Илиев.

Нито един от двата състава не отстъпва и педя терен, като се стигна до няколко жълти картона за двата тима, тъй като острите влизания не липсват.

Михелич стреля опасно встрани от вратата в 22-ата минута. Малко след това Безяк не си поведе добре топката и изпусна възможност да излезе очи в очи със синия вратар. Марселиньо проби през центъра, но стреля далеч от вратата в 32-ата минута. Безяк бе близо до гола 180 секунди по-късно, но се контузи и бе заменен от Жуниор Кишида. Левски видимо се измориха, докато шампионите играеха по-спокойно и не допускаха да се стига до тяхната врата. Йордан Милиев получи картон, след като спря на центъра откъсващия се Марселиньо в 41-ата минута.

Втората част започна с огромна заря около стадиона и множество факли в Сектор Б, като част от тях запалиха огромния транспарант "До последен дъх!

Лудогорец направи първата опасна атака, а след това пропуснаха да направят две контраатаки, докато домакините се хвърлиха напред да търсят задължителния за тях гол.

В 53-ата минута Кишада излезе сам срещу Илиев, но стражът спаси, а при ответната атака Моци влезе остро в краката на Михелич, който бе изнесен на носилка, а бранителят получи жълт картон. Марсилиньо с глава отблизо пропусна, а след това Жоао Силва пробва слаб удар с глава при центриране отляво.

Влезналият на мястото на Михелич Илиян Йорданов даде малко свежест на “сините”, като получи жълт картон за симулация в наказателното поле на шампионите.

Димов рискуваше да бъде изгонен, но Георги Йорданов му спести втори жълт картон, въпреки протестите на Йордан Минев, получил картон за това си действие. Марселиньо пробва отново рефлекса на Илиев.

Силва прати в аут с глава поредното центриране, след което бе заменен от  Базил де Карвальо в 66-ата минута. Владимир Гаджев замени Нуно Пинто, като Станислав Ангелов мина отляво на защитата.

Кишада пропусна още една чиста възможност сам срещу Илиев, след като финтира Мюлдер първо и стреля в тялото на вратаря. Базил де Карвальо пропусна две чисти положения в рамките на няколко секунди, като Стоянов на два пъти се представи блестящо, спасявайки в 77-ата минута. Михаил Александров пък замени Мирослав Иванов. Мичел Бургзорг замени Марселиньо и веднага създаде опасност пред синята врата в 80-ата минута.

В 85-ата минута Любомир Гулдан бе изгонен заради втори жълт картон.

Родригес сбърка в 89-ата минута в наказателното поле, след като бе сам и прати в аут топката. В 90-ата минута Мюлдер остана непокрит и опита да подаде но Жуниор Кайсара спря подаването и Стоянов спаси. Иван Стоянов в 91-ата също пропусна да се разпише, като стреля слабо в ръцете на синия вратар.

При следващата атака Ангелов проби през центъра стреля от 20 метра с левия крак, топката рикошира в резервата Бургзорг и спря в мрежата на Стоянов. Капитанът вкара едва своя втори гол за сезона след този срещу "канарчетата", но със сигурност е най-важния в кариерата му.

При попадението "Герена" буквално полудя! В продължение над 20 минути хилядите сини фенове не спряха да пеят песните на победата и да се радват с подивелите от радост играчи. Целият стадион кънтеше "Сини шампиони", докато играчите на Лудогорец не криеха сълзите си от липсата на шанс и усещайки, че губят титлата си.

Това бе първа победа за Левски срещу Лудогорец в историята след трите поредни загуби от три мача срещу тима на Кирил Домусчиев.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 1:0

1:0 Ангелов (90+2)