Милица Мирчева постави национален рекорд на 5000 м

С национален рекорд за девойки старша възраст стартира държаният шампионат за мъже и жени (10 000 м), юноши (10 000 м) и девойки старша възраст (5 000 м) на обновения градски стадион в Русе. Милица Мирчева (Атлет – Мездра) финишира далеч пред конкурентките си при девойките на 5000 м с рекордния резултат 16:35.13 мин. С това тя подобри стария рекорд на Йоана Парушева  - 17:27.28 мин. от 2001 г. Втора с 18:18.45 мин. се нареди Християна Брайкова (Атлетик 90 – Луковит), а бронзовия медал бе за съотборничката й Теодора Трифонова с 19:02.62 мин.  При юношите шампионската титла заслужи Тихомир Костов (Атлет - Мездра) с 34:29.97 мин, сребърния медал бе за Николай Цветанков (Борис Мулешков – Панагюрище) 34:52.30 мин, а бронзът отиде при Красимир Кръстев (Атлетик 90 – Луковит) – 35:15.90 мин.

Силвия Дънекова (Нови Пазар) защити държавната си титла на 10 000 м и беше без конкуренция, като победи с резултат 38:44.39 мин. с повече от минута преднина пред Маринела Нинева (Локомотив – Дряново)  39:54.90 мин и Диянка Давидкова (Атлетик 91 – Велико Търново) – 40:08.84. Треньорът на шампионите Милица Мирчева и Тихомир Костов – Йоло Николов бе най-бърз на 10 000 м при мъжете, където стартираха 15 участника. Николов финишира с нов личен рекорд 30:10.63 мин. На второ и трето мяссто се класираха възпитаниците на Йоло - Иван Попов 31:38.56 мин и  Александър Йотовски – 32:10.37 мин, които дебютираха в дисциплината.

България ще бъде домакин на Европейската купа на 10 000 м на 8 юни, която ще се проведе на новия стадион в Правец. 130 състезатели от 32 страни са дали заявки за участие в това състезание, организирано от БФЛА и Европейската Атлетика.

Снимки: БФЛА и архив Sportal.bg