Инфарктен мач пред 2000 зрители прати Левски на финал, Балкан изпусна "сините" (ГАЛЕРИЯ)

Отборът на Левски (София) е първият финалист в тазгодишното издание на Булсатком НБЛ. Воденият от Тити Папазов и Тони Дечев тим изстрада класирането си на финал след победа с 80:76 (23:15, 25:12, 9:29, 23:20) и съответно 3-2 в серията над Балкан (Ботевград), като гостите могат да се сърдят единствено и само на себе си. Ботевградският тим заличи пасив от 20 точки и бе близо до мечтата си, но наивни грешки в самия край го лишиха от място в спора за златните медали.

Домакините започнаха отлично, подкрепяни от голяма своя агитка и благодарение на агресивната си защита допуснаха едва две точки в първите четири минути, повеждайки с 8:2. Лошата новина за "сините" бяха бързите две нарушения на Николай Върбанов, който бе заменен от Младен Пантич. Столичани продължиха да натискат и преднината им достигна 9 точки (14:5), а минута и половина преди края за първи път разликата стана двуцифрена - 18:8. След края на първата част на таблото светеше 23:15, след като Владимир Панич вкара кош с изтичането на времето.

Вицешампионите продължиха да налагат своето и авансът им скочи до 12 точки - 27:15, преди Димитър Ангелов да извърши неспортсменско нарушение. Това позволи на "зелените" да намалят до 27:17, но и в следващите минути преднината оставаше двуцифрена. Сърбите в състава на Левски се разиграха и това доведе до най-голямата "синя" разлика до момента - 43:23 след тройка на Маринович минута и половина преди почивката. На полувремето резултатът бе 48:27 в полза на Левски.

Балкан бе по-активният отбор в началото на третата част и гостите успяха да намалят до 48:34 след серия от седем поредни точки, което принуди Тити Папазов да вземе прекъсване след само три изиграни минути. Силните минути за гостите продължиха и те намалиха до 52:43 след добри изяви на влезлия като резерва Бошко Йовович. Левски изпитваше сериозни проблеми в нападение, където липсваше каквато и да е организация, а Балкан наказваше грешките на съперника и две минути преди края на частта намали до 53:49. Момчетата на Ацо Тодоров постигнаха пълен обрат и след кош на Урош Петрович поведоха с 55:56, а след 30 минути столичани бяха само с точка напред - 57:56.

След само минута игра в последната четвърт резултатът бе изравнен - 59:59, но Бошко Йовович извърши неспортсменско нарушение, благодарение на което Левски дръпна със 63:59. Панич и Петрович доближиха гостите само на точка - 65:64, а междувременно Станимир Маринов излезе за пет лични нарушения. Подемът на Балкан продължи със серия от 7-0, която направи резултата 65:71 четири минути преди финалната сирена. Йордан Бозов вкара за 66:73, но Марко Маринович и Неманя Протич върнаха Левски в мача с кошове за 71:73 две минути преди края. Димитър Ангелов изравни, но след това извърши петото си лично нарушение. Минута преди края Бошко Йовович вкара за 75:76, но Маринович върна двете точки - 77:76. Младен Пантич пропусна два наказателни удара и Чавдар Костов овладя борбата, а след това принуди Бозов да извърши петото си нарушение. Костов вкара за 78:76, а в последствие Балкан пропусна на два пъти да изравни резултата след добавки в нападение. Неманя Протич довърши гостите с два наказателни удара за 80:76, а това бе и финалният изход от срещата.

ЛЕВСКИ - БАЛКАН (БОТЕВГРАД) 80:76 (23:15, 25:12, 9:29, 23:20)

ЛЕВСКИ: Марко Маринович 25, Павел Иванов 6, Чавдар Костов 4, Димитър Ангелов 8, Николай Върбанов 4 (Младен Пантич 12, Стефан Георгиев, Димитър Димитров 3, Златин Георгиев, Неманя Протич 12)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Йордан Бозов 11, Владимир Панич 14, Мартин Маринов 10, Станислав Славейков 2, Атила Сантош 5 (Бошко Йовович 15, Тодор Тодоров, Урош Петрович 13, Станимир Маринов 6)

СНИМКИ: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от полуфинал №5: ЛЕВСКИ - БАЛКАН 80:76 - ТУК!!!