Край на прокобата - Атлетико разплака "Бернабеу" и отмъкна Купата на краля (видео+фотогалерия)

Отборът на Атлетико Мадрид е новият носител на Купата на краля. "Дюшекчиите" надиграха с 2:1 след продължения Реал Мадрид на финала, игран на "Сантиаго Бернабеу" в испанската столица. Кристиано Роналдо вкара за "белите" в 14-ата минута, но Диего Коща изравни 20 по-късно. В 98-ата Жоао Миранда докара до екстаз "червено-бялата" половина на "Бернабеу". Реал направи куп непростими пропуски и беше наказан. Атлетико пък най-сетне развали проклятието (макар редовното време да приключи при реми) и победи големия си враг след 14 години горчивина и 25 неуспешни мача. Това е десета Купа на краля във витрината на "Висенте Калдерон", като девет от тези трофея са завоювани точно на "Бернабеу".

Жозе Моуриньо избра интересна подредба в отбрана. В центъра на защитата бяха Серхио Рамос и Раул Албиол, а със задача за десен бек беше натоварен Майкъл Есиен. Пепе не попадна в групата може би като наказание за подкрепата си към Икер Касийяс. Карим Бензема заигра като централен нападател, а офанзивното трио беше оформено от Месут Йозил, Лука Модрич и Кристиано Роналдо. Диего Симеоне обяви състава си още вчера. В система 4-4-2 Радамел Фалкао и Диего Коща тормозиха "бялата" защита. Марио Суарес се завърна на мястото на Тиаго Мендеш.

Срещата започна с двуостра игра и липса на положения пред двамата вратари. В петата минута Кристиано шутира отдалеч, получи се рикошет, но Тибо Куртоа внимаваше. В 13-ата Марио Суарес загуби опасно топката, Карим Бензема напредна за остра контра, но CR7 спечели само корнер. При ъгловия удар пролича майсторството на "седмицата". Португалецът пребори Диего Годин на ръба на позволеното и с глава насочи прекрасно топката в десния долен ъгъл - 1:0. Отново Кристиано показа прекрасния си отскок и усет към топката във въздуха.

Първият отговор дойде в 17-ата минута от крака на Габи Фернандес. Арда Туран открадна топката, напредна отляво и намери опорния халф, който шутира силно от 23 метра, но топката профуча над гредата. Постепенно тимът на Диего Симеоне се доближи повече до вратата на Диего Лопес. В 31-вата опасно центриране рикошира и топката излезе в корнер.

В 34-ата Фалкао събра около себе си двама в центъра, финтира няколко пъти Раул Албиол и пусна извеждащ пас към Коща. Бразилецът голмайсторски стреля от 18 метра силно в левия долен ъгъл на Лопес и изравни резултата за радост на "червено-бял" Мадрид.

До края на полувремето символичните домакини се хвърлиха в атаки. В 41-вата Модрич стреля на два метра от гредата по диагонал, а минута по-късно Меуст Йозил и Серхио Рамос опитаха трикова комбинация. В 43-ата Йозил намери много добре топката от въздуха и с удар от дъгата, при който топката тупна в земята, нацели със страшна сила лявата греда. Момчетата на Жозе Моуриньо нямаха късмет при тази ситуация. Като цяло полувремето беше динамично, интересно и заслужено приключи със статукво.

През втората част "лос меренгес" натиснаха своя съперник и създадоха кристални голови ситуации, но нямаха късмет и не показаха точност във важния момент. В 47-ата малко не стигна за точен пас на Бензема към Фабио Коентрао в опасна близост. В 50-ата Майкъл Есиен увисна, но Филипе Луиш стреля слабо. В 54-ата левият бек на "белите" пусна опасно подаване на дузпата, но Кристиано се размина. В 58-ата Йозил изненада Тибо Куртоа от фаул и белгийският страж с върха на пръстите си успя леко да отклони влизащата топка. В 60-ата Филипе Луиш намери чудесно топката от въздуха, но ударът не беше достатъчно точен, макар да мина застрашително.

В 61-вата свръхсила помогна на атлети да запази равенството. Бензема от три метра уцели гредата, а след това при добавката Йозил не можа да преодолее Хуанфран, който беше застанал на голлинията. В 68-ата "рохибланкос" отново висяха на тънък косъм. Кристиано хитро стреля под стената, но нацели близката греда. При добавката Есиен прати кълбото прекалено високо.

В 77-ата съдията Клос Гомес изгони Моуриньо, който изрази бурен протест за едно нарушение. Специалния се прибра в съблекалнята, а не се качи на трибуните. До края на редовното време двата тима бяха по-предпазливи. В добавеното време символичните гости от "Висенте Калдерон" имаха три корнера, от които не можаха да се възползват. Интересното е, че през всичките 90 минути не беше извършена нито една смяна. В 87-ата сякаш Хуанфран щеше да напусне принудително, но стисна зъби и продължи.

В 95-ата минута Атлетико имаше най-доброто си положение след гола. Коке много технично изведе Диего Коща, но той би в крака на вратаря. В 98-ата Рамос направи грешка, но Есиен я поправи в наказателното поле. След изпълнението на корнера топката отново попадна в краката на Коке, който центрира на първата греда, където Миранда изскочи и заби топката с глава - 2:1 за "дюшекчиите" и "червено-бяла" еуфория на "Бернабеу".

В 101-ата Коща беше фаулиран на дъгата, но можеше по-рано да продължи атаката. В 104-ата резервата Гонсало Игуаин получи топка на шест метра от голлинията, но Куртоа се прояви блестящо.

В 109-ата пореден уникален пропуск на Реал показа, че това е нощта на Атлетико. Йозил получи топката сам на втората греда, но от стопроцентова позиция позволи топката да бъде избита от Куртоа. Сякаш Йозил беше прекалено сигурен, че ще отбележи.

Нервите на "белите" не издържаха. Габи Фернандес фаулира грубо Кристиано Роналдо и португалецът се поддаде на провокацията. "Седмицата" понечи да изрита в лицето полузащитника и получи директен червен картон. Любопитното е, че капитанът на Атлети не получи жълт картон за острия си фаул.

В следващите четири минути не се игра футбол. Между двете скамейки прехвърчащи искри, като най-дейни бяха Диего Коща и Пепе. Тибо Куртоа пък легна, ударен в главата от хвърлен предмет. В 119-ата минута Анхел ди Мария навърза защитата на Атлетико, но не успя да центрира. Аржентинецът поиска дузпа за игра с ръка, но повторенията показаха, че топката среща коляното на Марио Суарес. Въпреки петте минути добавено време на второто продължение до края на се случи нищо интересно.

Това е първа купа на краля за Атлетико от 1996 година насам. Реал Мадрид остава с 18 трофея и рекордьор по загубени финали - вече 20. "Кралете" останаха без нито един от трите големи купи, за които се бореха и настоящият сезон спокойно може да бъде наречен провален. Наставникът Моуриньо пък почти сигурно ще напусне "Бернабеу" и през лятото ще започне нов цикъл на Чамартин. А площад "Нептуно" в Мадрид вече се готви за празник.

Реал М (4-2-3-1): Лопес; Есиен, Албиол, Рамос, Коентрао (91 - Коентрао); Кедира, Алонсо; Йозил, Модрич (91 - Ди Мария), Кристиано; Бензема (91 - Игуаин);
Атлетико (4-4-2): Куртоа; Хуанфран, Годин, Миранда, Луиш; Коке, Габи, Марио, Арда (111 - Кристиан Родригес); Фалкао, Коща (105 - Адриан).