Левски е мобилизиран за успех в дербито с ЦСКА-София

Рафа издържа изпитанието "Ферер" и е на 1/2-финал

Защитаващият титлата си Рафаел Надал имаше тежка задача срещу сънародника си от Испания Давид Ферер на 1/4-финалите на "Мастърс" турнира в Рим. Все пак световният номер 5 се наложи с 6:4, 4:6, 6:2 след 2 часа и 46 минути престой на корта, като по този начин си осигури дуел в следващата фаза срещу 6-ия в схемата Томаш Бердих (Чехия), който по-рано днес елиминира лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия).

Надал, който преследва своята седма титла в Рим, се нуждаеше от 62 минути, за да спечели първия сет. Краля на клея спаси три брейкпойнта в четвъртия гейм, след което самият той взе подаването на Ферер за 3:2. До края на частта Рафа отрази още една възможност за пробив в осмия гейм, а малко по-късно при собствен сервис сложи край на сета - 6:4.

Втората част започна кошмарно за бившия водач в световната ранглиста. Поставеният под номер 4 в основната схема Ферер реализира два бързи пробив и поведе с 4:0. Надал обаче върна един от тях за 1:4, след което спаси три брейкпойнта в шестия гейм. Сервирайки за сета при 5:3, 31-годишният Ферер не издържа на напрежението и загуби подаването си. Още в следващия гейм обаче по-възрастният от двамата испанци поправи грешката си и след помощ от мрежата и нов пробив изравни сетовете.

В решаващата трета част отново Ферер имаше пръв своя шанс да поведе. Двете точки за пробив обаче бяха отразени от Надал. В третия гейм Рафа осъществи пробив, след което с още един направи резултата 4:1 в своя полза. Ферер можеше да съкрати пасива си в шестия гейм, но за пореден път пропиля отличния си шанс за порбив. Надал пропусна два мачбола за 6:2, но при третата възможност не сбърка и се поздрави с успеха.

Това бе 19-а победа за Рафа от 23 сблъсъка с близкия му приятел и сънародник. Надал остави в статистиката 36 печеливши удара, а Ферер - с 2 повече. Непредизвиканите грешки на действащия шампион бяха 39, докато съперникът му се отчете с 45.