Надал загуби сет с 1:6, но продължава напред в Рим

Шесткратният шампион на турнира от серията "Мастърс" в Рим - Рафаел Надал, се класира за четвъртфиналите на надпредарата във Вечния град след трудна победа над Ернестс Гулбис (Латвия) с 1:6, 7:5, 6:4. Испанецът изненада всички със слабото начало и допусна един от най-тежко загубените първи сетове в кариерата си с 1:6, но след това коригира играта си и успя да обърне развоя на мача. Гулбис поведе с 5:0 и затвори първия сет с 6:1. Латвийският квалификант обаче не успя да задържи нивото от началото и постепенно започна да допуска повече грешки, което доведе до обрат. Надал спечели трудно със 7:5 втория сет, а в решителния трети се наложи с 6:4 и вдигна победоносно ръце след два часа и 37 минути игра.

На четвъртфиналите петият в схемата испанец ще срещне своя сънародник и четвърти поставен - Давид Ферер, който се класира напред без игра след отказване заради прилошаване на Филип Колшрайбер (Германия).

В други осминафинални срещи французинът Беноа Пер надигра с 6:4, 7:6 (5) №7 в схемата Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина), а испанецът Марсел Гранойерс надви с 6:4, 1:6, 7:5 Жереми Шарди (Франция).

В същото време, водачката в схемата при жените Серина Уилямс се класира за четвъртфиналите, след като прегази Доминика Цибулкова (Словакия) с 6:0, 6:1 за час игра. На "Форо Италико" двукратната шампионка Йелена Янкович (Сърбия) отстрани петата в схемата На Ли от Китай със 7:6 (2), 7:5 и ще срещне в следващия кръг румънската квалификантка Симона Халеп, която елиминира представителката на домакините Роберта Винчи с 6:4, 6:2.

Последната останала италианка в турнира Сара Ерани продължава напред, след като нейната съперничка Мария Кириленко (Русия) се контузи и се отказа при резултат 6:3, 2:0 в полза на Ерани.