Великолепен Миркович с 36 точки изведе Рилецо до нова победа в полуфиналите

Отборът на Рилски спортист (Самоков) прати полуфиналния плейоф срещу Лукойл Академик в пети решителен двубой, след като тази вечер се наложи в своята зала „Арена Самоков” с 95:88 в мач №4 от серията за определяне на един от финалистите в Националната Баскетболна Лига през сезон 2012/13.

Бранко Миркович бе над всички в този мач, след като за пореден път демонстрира невероятните си реализаторски умения и наниза 36 точки. Тери Смит вкара 19 точки за победата, а Анджело Калояро също бе на ниво и приключи с „дабъл-дабъл” – 11 точки и 11 борби.

За „студентите” с 27 точки приключи Брендън Хийт, Дерил Уоткинс вкара 19 точки и овладя 13 борби, а Боян Попович и Димитриос Харитопулос вкараха съответно по 16 и 15 точки.

След равностойно начало на двубоя, в което домакините нанизаха три поредни стрелби от далечно разстояние чрез Смит и Захариев, а Лукойл отговори с атаки от средно разстояние за 8:8, играчите на Рилецо поеха инициативата, като продължиха с наказателната си акция от тройката,а това доведе и до десет точки разлика в тяхна полза – 29:19.

През по-голямата част от втория период статуквото в резултата се запази , но в последите четири минути шампионите се активизираха, като Стойков, Попович и Харитопулос доближиха тима си до съперника, а Хийт сложи точка на полувремето с тройка, която оформи и резултата на почивката – 44:48.

Началото на третата част е повече от добро за домакините. Миркович хвърли поредната бомба от далечно разстояние, а Захариев добави нови две точки към аткива си, с което Рилски спортист отново възстанови двуцифрения си аванс – 59:48. В този момент, обаче, момчетата на Росен Барчовски започнаха да допускат елементарни грешки, а под другия кош Хийт и Уоткинс се възползваха максимално от създалата се ситуация и изведоха Академик до пълен обрат – 72:66.

Домакините успяха да се съвземат от шока на последните минути от предходната четвърт и в началото на решителния последен период Миркович се развихри, като нямаше пропуск при стрелбата и върна лидерството на Рилски спортист – 80:78 при 4:18 минути до финала. В оставащото време самоковци демонстрираха по-здрави нерви и концентрация в завършващата фаза на атаките си, като Захариев наниза нова тройка, а Миркович и Калояро бяха точни по два пъти от фала и по този начин гарантираха победата на Рилецо – 95:88.

Рилски спортист – Лукойл Академик 95:88 (29:19; 19:25; 18:28; 29:16)

Рилски спортист: Смит 19, Вардаров, Миркович 36, Гуджино 6, Ваклинов 11, Иванов, Георгиев, Бинев, Захариев 8, Калояро 11т. и 11б., Киров, Дюпри 4

Лукойл Академик: Хийт 27, Василев, Колев, Масамба 2, Маринов 3, Банев, Стойков 6, Уоткинс 19т. и 13б., Веселинов, Попович 16, Харитопулос 15