Инфарктен край качи Челси на трона в Лига Европа (видео+галерия)

Отборът на Челси е новият носител на купата в Лига Европа. Англичаните спечелиха трофея с инфарктен гол в добавеното време на финала срещу Бенфика. Бранислав Иванович вкара победното попадение в 92-ата минута за крайното 2:1. Преди това Фернандо Торес даде преднина на "сините" в 60-ата минута, а Оскар Кардосо изравни от дузпа в 68-ата минута. Така лондончани спечелиха първия си трофей в този турнир, докато прокобата за Бенфика продължава и португалците отново не можаха да триумфират в европейските турнири след последната си голяма победа през далечната 1962 година в турнира КЕШ. Челси пък прибави втори пореден голям трофей във витрината си след като миналия сезон триумфира в Шампионската лига и за 10 дни ще държи едновременно и двете големи купи в европейския футбол.

Бенфика бе отборът, който контролираше играта през по-голяма част от първото полувреме. Още от началните минути "лисабонските орли" започнаха активно и във 2-ата минута Оскар Кардосо стреля с глава, но над вратата. В 10-ата минута отново парагваецът имаше добра възможност, като бе намерен на дузпата, но ударът му бе блокиран, а след това топката стигна до Салвио, който също стреля, но отново кълбото се спря в тялото на защитник. В 15-ата минута се стигна до ново разбъркване в наказателното поле на Челси. При едно центриране от фаул защитата на англичаните остави двама човека непокрити в близост до вратата, но никой от тях не успя да насочи топката зад голлинията.

Едва в средата на полувремето Челси успя да овладее натиска на своя съперник и в 26-ата минута Оскар опита нелош изстрел от около 25 метра, но вратарят улови. Последва нова опасна атака на Бенфика и Николас Гайтан бе намерен на границата на пеналта, но не успя да насочи топката по посока на вратата. В 38-ата минута пък се стигна до най-добрата възможност за лондончани. Франк Лампард се освободи и отправи истинска бомба от далеч, която хвана вратаря Артур в крачка, но той все пак с мъка успя да избие и да опази вратата си.

И второто полувреме започна с натиск на Бенфика. Още в 50-ата минута Гайтан имаше нова възможност да обстрелва вратата, но отново прати топката в аут. Минута по-късно Кардосо получи дълга топка в нак поле, освободи се от защитник и върна за нахлуващия на скорост Родриго, но в последния момент защитник изчисти решително. При последвалия корнер пък се стигна до разиграване и центриране към Кардосо, който с глава отбеляза, но попадението не бе зачетено заради засада.

"Лисабонските орли" имаха нова добра възможност в 59-ата минута, когато Гайтан центрира в пенална и Салвио стреля с глава от близо, но не затрудни Чех. Минута по-късно обаче Челси нанесе своя удар. Чех хвърли дълга топка в центъра на терена, там Хуан Мата хитро пропусна за Фернандо Торес, който се пребори с прекия си пазач, излъга вратаря и прати топката в мрежата - 0:1.

Бенфика обаче реагира бързо на негативната ситуация и в 68-ата минута португалският тим си спечели дузпа за игра с ръка на Сесар Аспиликуета в наказателното поле. Оскар Кардосо пък изпълни безгрешно наказателния удар и равенството в мача бе възстановено - 1:1.

В 75-ата минута Фернандо Торес претендираше за нарушение срещу него от страна на Луисао в наказателното поле, но испанецът падна доста артистично и съдията Бьорн Кайперс реши, че няма основания да отсъди дузпа в полза на английския тим.

В 82-ата минута Бенфика можеше да излезе напред в резултата, ако не бе прекрасната намеса на Петер Чех. Оскар Кардосо стреля изненадващо от далеч и само прекрасната намеса на чешкия вратар запази резултата непроменен. Минута по-късно Жардел стреля с глава след центриране от корнер, но доста неточно над вратата. В 87-ата минута пък Сесар Аспиликуета опита да притесни Артур с далечен изстрел, но и стражът на португалците бе на мястото си и се намеси добре. Минута по-късно пък късметът обърна гръб на Лампард, който за втори път изстреля прекрасен удар от около 25 метра, но този път топката се отби от гредата.

Така по всичко личеше, че мачът върви към продължения. Тогава обаче в 92-ата минута защитата на Бенфика проспа едно центриране в наказателното поле и остави непокрит Бранислав Иванович, който с прекрасен удар с глава насочи топката неспасяемо в далечния ъгъл на вратата и донесе победата на своя тим за крайното 2:1 в тяхна полза.