Байерн вдигна Салатиерата, а "Алианц Арена" изпрати Хайнкес (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) разби Аугсбург с 3:0 в последния си домакински мач за сезона в Германия и получи трофея си за шампион на Бундеслигата. Томас Мюлер (69), Джердан Шакири (82) и Луис Густаво (87) вкараха головете в празничния за баварците ден. Освен да види коронясването на първенеца, "Алианц Арена" беше препълнен, за да изпрати наставника Юп Хайнкес. За него това беше последен мач в Мюнхен като треньор на Байерн. Както е известно, опитният специалист напуска поста и ще бъде заменен от Джосеп Гуардиола. Огромни плакати "Благодарим ти, Юп" украсиха трибуните в знак на признателност. Наставникът получи огромен букет и поздрави всички запалянковци.

Преди срещата на терена излязоха бивши футболисти на тима, които през годините са ставали шампиони с баварците - Паул Брайтнер, Сеп Майер, Лотар Матеус, Джоване Елбер, Оливер Кан, Мехмет Шол, Рой Макай, Бишенте Лизаразу, Щефан Ефенберг и др.

Двубоят срещу Аугсбург беше използван и за да покажат домакините новия си екип. Хайнкес заложи на състава, с който най-вероятно ще излезе във финала на Шампионската лига срещу Борусия (Дортмунд) на 25 май. Мануел Нойер беше на вратата, а пред него в защита действаха Филип Лаам, Даниел ван Буйтен, Данте и Дейвид Алаба. Бастиан Швайнщайгер и Хавиер Мартинес заеха места в центъра на халфовата линия, а пред тях триото Франк Рибери, Томас Мюлер и Ариен Робен подпомагаха централния нападател Марио Манджукич.

Като цяло обаче домакините не играха кой знае колко добре в първите три четвърти от срещата. Едва в края те наложиха превъзходството си и стигнаха до успеха. За гостите мачът беше от огромно значение в битката им за оцеляване. Те се постараха да откраднат поне точка, но класата си каза думата. Преди последния кръг Аугсбург е 16-и на 2 точки пред Хофенхайм и с равен брой точки, но с по-лоша голова разлика от Фортуна (Дюселдорф). Един от тези три отбора ще изпадне директно заедно с Гройтер Фюрт, който вече се сбогува с елита, един ще завърши 16-и и ще играе бараж срещу третия от Втора Бундеслига и един ще се спаси директно като 15-и.

Първата възможност на "Алианц Арена" беше именно за Аугсбург. В 15-ата минута Тобиас Вернер се озова сам срещу Мануел Нойер и се опита да го прехвърли, но вратарят на Байерн спаси. Шампионите отговориха със 100-процентова възможност пред Марио Манджукич, който от 2-3 метра засече подаване на Франк Рибери, но топката нацели стража Алекс Манингер в гърдите и не намери целта.

Три минути след подновяването на играта Швайнщайгер изпълни отлично пряк-свободен удар и "Алианц Арена" скочи на крака, но това беше визуална измама, като топката в действителност се оплете във външната страна на мрежата. Две минути по-късно отново Вернер имаше добра възможност да реализира от воле, но не се справи добре с изстрела.

В 55-ата минута Аугсбург беше още по-близо до гола, но топката кацна на гредата след шут на Джи Дон-вон и рикошет в тялото на Мартинес. Отговорът на Байерн дойде в 58-ата минута, в която Робен проби сам отдясно, излезе на добра позиция, но не успя да стреля силно и Манингер с лекота спаси.

Домакините упражниха силен натиск и стигнаха до заветния гол. В 69-ата минута централния защитник Данте изненада с перфектен пас зад гърба на отбраната на и Томас Мюлер вкара с глава за 1:0. Така баварският гранд счупи поредния рекорд: тимът вкара гол в 36-и пореден двубой в Бундеслигата.

Секунди по-късно Манджукич и Робен отстъпиха местата си на Марио Гомес и Джердан Шакири. Точно последният реши всичко в 82-ата минута, когато заедно с Рибери направиха за смях отбраната на съперника и швейцарският национал реализира за 2:0. В 87-ата минута Рибери отново се оказа труден за опазване и намери друг от резервите - Луис Густаво, който с удар извън наказателното поле оформира крайното 3:0.

След седмица Байерн приключва кампанията в Бундеслигата с визита на Борусия (Мьонхенгладбах) и след това остават два финала. На 25 май е сблъсъкът с Борусия (Д) в ШЛ, а на 1 юни е битката за трофея от турнира за Купата на Германия, като съперник на олимпийския стадион в Берлин ще бъде Щутгарт.