Младежите на България с драматична загуба от Естония с 2:3 в световната квалификация (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния волейболен отбор на България за младежи допуснаха много драматична първа загиба в Група "С" на световните квалификации. Момичетата на новия селекционер Драган Нешич отстъпиха на връстниците си от Естония с 2:3 (21:25, 25:18, 25:18, 20:25, 7:15) в третия си мач от турнира, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

Въпреки поражението българските момчета продължават да водят във временното класиране със 7 точки след 2 победи и 1 загуба. Утре Бългаия почива, а Естония ще спори с Германия, която по-рано днес надигра Румъния с 3:1 (25:16, 25:18, 22:25, 25:22). Другият мач утре е между Израел и Румъния. Срещите са съответно от 18,30 и 16,00 часа. В неделя, в последния ден от турнира, пък България ще излезе в решителен сблъсък срещу Бундестима. Този двубой е в неделя (12 май) от 18,30 часа.

Като цяло младите български национали направиха мач на приливи и отливи, като в решителните моменти допуснаха колебание и много грешки. За двубоя с естонците треньорът Драган Нешич заложи на състава от вчера, като единствената промяна бе централният блокировач Красимир Георгиев, който лекуваше травма досега и не взе участие в първите два мача. Нашите запазиха традицията от предишните две срещи и отново започнаха неуверено, като този път колебанията продължиха през целия първи гейм. Това доведе до разлика за съперника, като авансът на Естония бе 3 точки до 20-та точка. Българските момчета успяха да стопят пасива си и да изравнят при 21:21, но за съжаление не издържаха на напрежението. Поредица от грешки даде отново аванс на съперника, който спечели първия гейм.

Във втората част наставникът Драган Нешич направи две смени, като на мястото на Димитър Маринков, като диагонал влезе Михаел Манджуков, а в посрещане на полето се появи Златко Кьосев. Това се оказа добър ход, като националите коригираха играта си и стопиха 4 точки пасив, като от 11:15 стигнаха до равенство при 17:17. В този момент на психологическата ситуация при 18:18, на крайната линия застана Петър Ненков, който направи дълга серия от сервис, а националите ни отбелязаха 7 поредни точки и затвориха гейма след 25:18 като изравниха резултата 1:1.

В третата част нашите вече показаха истинските си възможности, като напълно подчиниха естонците. Розалин Пенчев пък показа топовен сервис, като направи три поредни аса на съперника, а резултата набъбна на 17:9 в наша полза. Кризата в естонския лагер се задълбочи, като българските волейболисти спечелиха безпроблемно гейма с 25:18 и поведоха с 2:1. Положителната тенденция се запази в четвъртата част, но само в началото, като българските момчета поведоха с 6:2. Вместо, обаче, да продължат да мачкат, настъпи спад, от който състезателите ни не можаха да се отърсят. Естонците се разиграха, дръпнаха в резултата и запазиха разликата докрай - 25:20, като изравниха геймовете 2:2. В петия гейм естонците взеха преднина 8:6, след добър начален удар и въпреки всички усилия на нашите, удържаха фронта, като се поздравиха с крайната победа след 15:7.

Над всички от българския отбор отново бе Розалин Пенчев с 22 точки (2 блока, 4 аса, 52% ефективност в атака, 52% позитивно и 26% перфектно посрещане), но неговите усилия се оказаха недостатъчни за успеха. За тима на Естония Роберт Тат (1 блок, 1 ас, 46% ефективност в атака, 58% позитивно и 38% перфектно посрещане) и Кевин Соо (5 блока, 3 аса и 56% ефективност в атака) реализираха съответно 15 и 13 точки за победата.

ЕСТОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:21, 18:25, 18:25, 25:20, 15:7)
ЕСТОНИЯ: Денис Лошинов 10, Роберт Тат 15, Андрий Аганиц 12, Рене Тепан 7, Кевин Соо 13, Роналд Яръв 2 - Харди Талв-либеро (Кейро Ванци, Хелар Ялъг 1, Карлис Месила 11)
Старши-треньор: Урмас Тали
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 7, Димитър Маринков 1, Петър Ненков 5, Красимир Георгиев 6, Радослав Попов 2, Розалин Пенчев 22 - Иво Драмов-либеро (Михаел Манджуков 7, Златко Кьосев 5, Георги Топалов, Бранимир Грозданов)
Старши-треньор: Драган Нешич.

Статистика: Димитър Димитров (скаутмен на България)