Левски надигра неубедителен Балкан и вече води с 2-0 (галерия)

Левски постигна победа над Балкан (Ботевград) със 72:63 във втората среща от полуфиналните плейофи в Булсатком НБЛ и по този начин поведе с 2-0 успеха. Гостите показаха неубедителна игра през първите три части, а през последната се активизираха и се доближиха на няколко пъти до съперника си, но така и не намериха сили за нещо повече.

Именно Левски бе по-добрият отбор в началото на мача и след силно начало успя да поведе с комфортен аванс, който запази до края на частта. “Сините” играеха агресивна защита, а по-малко от минута преди сирената дръпнаха със 17:8 след тройка от седем метра на Хриси Димитров. Станимир Маринов отговори с тройка в последната секунда за Балкан и така след една четвърт на таблото светеше 17:11.

Втората четвърт започна добре за гостите от Ботевград, които успяха да се доближат на две точки от Левски – 23:21 след малко повече от четири изиграни минути. Домакините отвърнаха със седем поредни точки за 30:21, а на почивката водеха с 36:28, най-вече благодарение на отличната игра на Неманя Протич, който имаше 16 точки до момента.

Тройка на Марко Маринович изведе столичани напред с двуцифрена преднина за първи път мача - 39:28. Двата отбора нямаха особена успеваемост в атаките си и частта се развиваше нискорезултатно, като след 27 минути игра разликата отново бе осем точки (45:37). Вицешампионите поведоха с 49:37 след тройка на Протич, като преди това Хриси Димитров отбеляза веднъж от наказателната линия, като след 30 минути бяха напред с 53:41.

Последната част започна с глупаво нарушение на Неманя Протич, който в последствие си изпроси и техническо нарушение, но Балкан не успя да се възползва от създалата се ситуация. Разликата в полза на Левски достигна 16 точки (60:44), след като “зелените” продължаваха да имат затруднения в атака. Момчетата на Ацо Тодоров се събудиха и направиха силна серия от 14-4, след отлични изяви на Станислав Славейков, като по този начин намалиха до 64:58 при оставащи три минути. Минута преди финалната сирена Чавдар Костов наниза тройка за 70:59, а крайният изход бе оформен на 72:63.

Неманя Протич вкара най-много за победата на домакините с 19 точки, а Хрисимир Димитров остана с 10.

За гостите от Ботевград Станимир Маринов и Владимир Панич реализираха по 14 точки, докато Станислав Славейков завърши с 11.

Двата отбора направиха голям брой грешки - общо 32 (15 за Балкан срещу 17 за Левски). Домакините имаха по-висока успеваемост в стрелбата, реализирайки 51% от опитите си срещу едва 34% за ботевградчани. Освен това гостите вкараха едва три тройки от деветнадесет опита.