Браво, Гришо!!! България има своя нов спортен герой! (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

Григор Димитров донесе голяма радост на всички българи! Най-добрият ни тенисист постигна историческа победа срещу световния номер 1 Новак Джокович. Това стана в среща от втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид. Мачът се игра на централния корт "Маноло Сантана" и дълго време ще се помни от любителите на тениса. Нашето момче мина през деветте кръга на ада, но показа невероятна воля и в крайна сметка сломи съпротивата на сърбина, срещу когото имаше две загуби в предишните им сблъсъци - в Шанхай миналата година и в Индиън Уелс преди няколко седмици.

Григор вдигна победоносно ръце след битка, продължила над 3 часа. Хасковлията спечели със 7:6 (6), 6:7 (8), 6:3 и даде на всички да разберат, че притежава не само талант, но и характер, който ще го превърне в една от големите звезди на тениса. Димитров демонстрира воля и умения, накарали публиката в испанската столица бурно да скандира името му и в същото време да освирква Джокович. След края на мача Гришо не можа да сдържи радостните си сълзи и посвети победата на своя баща.

Срещата се превърна в истинска драма, но справедливостта възтържествува и българинът заслужено ликува. Той се пребори не само с именития си съперник, но и с неприятно схващане, което получи в края на втория сет. Тогава Григор имаше мачбол, но го пропусна и Джикович изравни резултата. И когато всички очакваха, че Димитров ще рухне, той намери сили да продължи битката и да излезе като победител от нея.

Българинът си осигури 41 600 евро от наградния фонд и 90 точки за световната ранглиста. Това означава, че от следващата седмица той ще запише ново рекордно класиране в ранглистата, в която момента е под номер 28. Участието му в Мадрид ще продължи в четвъртък, когато ще се изправи срещу победителя от двубоя между Станислас Вавринка и Сантяго Хирладо.

Поставеният под номер 1 в схемата Джокович почиваше в първия кръг, а най-добрият български тенисист се справи в понеделник с участващия с "уайлд кард" Хавиер Марти (Испания) с 6:2, 6:4. Малцина очакваха, че Гришо ще затрудни Джокович, но още началните минути показаха, че нашето момче е на друго мнение. Димитров играеше със самочувствие и бързо спечели зрителите на своя страна. Двамата нямаха проблеми при подаванията си в първите 6 гейма, когато пред Григор се откри отлична възможност да пробие. Той поведе с 0:40, Джокович изравни и след още една спасена точка за пробив, измъкна гейма. В следващия гейм сърбинът също стигна до шанс за пробив, но Димитров оцеля.

Първият ключов момент в двубоя дойде при 4:5 и сетбол за Джокович. Сърбинът помисли, че ударът на Григор е в аут и сетът е негов, но съдията Карлос Бернардес се намеси и даде точката в полза на Димитров, което бе и правилното решение. Гришо не само удържа подаването си, но веднага след това реализира пробив и се доближи само на гейм от това да поведе на световния номер 1. Както и в предишните му двубои с Джокович, Надал и Мъри обаче, хасковлията не успя да се възползва от предимството си в края на сета и пробивът веднага бе върнат. Джокович поведе и в тайбрека, стигна до два сетбола при 6:4, но Григор не трепна. Българинът заби ас, а след това с ефектен удар изравни. Последваха нови две точки разигравания в полза на Димитров и мечтата започна да се превръща в реалност.

Като опитен тенисист, Джокович се опита да вземе инициативата в началото на втория сет, но Димитров нямаше никакво намерение да се предава. При 1:1 той спаси точки за пробив, а след това имаше шанс да вземе подаването на сърбина, но не успя. Нямаше обаче кой да спре българския талант в шестия гейм, когато пробивът стана факт. Публиката в залата предвкусваше сензацията, но трябваше да почака още. В следващия гейм Джокович стигна до две точки за пробив, но при първата от тях контузи глезена си. На лицето на сърбина се появи гримаса, издаваща силната болка, която изпитва. Намесата на физиотерапевта и близо 10-минутната пауза изправиха Ноле на крака и не без помощта на голяма доза късмет той съумя да върне пробива.

При 5:5 и 40:40 Димитров получи схващане на крака, но вместо да пласира топката в опразнения корт, Джокович я прати в аут. Сърбинът сгреши в следващото разиграване и трябваше да сервира за оставане в мача, но големият въпрос бе дали Григор ще съумее да преодолее болката и да довърши започнатото. Сетът отново стигна до тайбрек, в който станахме свидетели на нещо много рядко срещано в света на големия тенис. Публиката се ядоса, че Джокович се стреми да измъчва с продължителни разигравания едва движещия се по корта българин и бурно го освирка. Мощните скандирания "Димитров!" пък сякаш вдъхнаха още повече кураж на Гришо и той се добра до мачбол. За съжаление нашето момче пропусна открилата се възможност и Джокович измъкна тайбрека с 10:8.

Логиката подсказваше, че някъде тук интригата ще приключи и Джокович ще наложи волята си, както го е правил десетки пъти в подобни мачове. Въпреки болката обаче, Григор Димитров стартира решителния трети сет с ранен пробив. Българинът постепенно превъзмогна дискомфорта и отвърна на предизвикателството. Той така и не позволи на Джокович да върне пробива, а при 5:3 в своя полза стигна до два мачбола. Още при първия от тях Джокович сгреши и сензацията стана факт.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ИСТОРИЧЕСКАТА ПОБЕДА НА ГРИГОР!

ЦЕЛИЯ МАЧ МЕЖДУ ДИМИТРОВ И ДЖОКОВИЧ ВИЖТЕ ТУК!