Невероятен Христо Златанов с 25 точки и MVP! Пиаченца вкара финала в пети мач след 3:0 над Тренто (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, вкара финалния плейоф в италианската Серия А1 в пети решителен мач. Възпитаниците на треньора Лука Монти надиграха категорично у дома Итас Диатек (Тренто) с 3:0 (25:22, 25:19, 25:20) в среща №4 от финала, играна тази вечер в пред над 4000 зрители в зала "Пала Банка".

По този начин Златанов и съотборниците му изравниха резултата във финалната серия на 2-2 победи. Петият решителен мач между двата тима е следващата неделя (12 май) от 18,30 часа българско време в зала "Пала Тренто" и ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската bTV action.

Четвъртата финална среща започна отлично за домакините, които бързо дръпнаха с 4:1 след блок-аут и две силни контраатаки на Христо Златанов. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, последваха нови контри на аржентинския разпределител Лусиано Де Секо и Алесандро Фей от втора линия и 6:1. Техническата пауза пък дойде при 8:3 за "червено-белите вълци" след грешка от сервис на Матей Казийски. Постепенно трентинци намалиха до 6:8 след блокада и контра през центъра на Емануеле Бирарели и даже стигнаха до равенство при 9:9 след нови две успешни контри на кубинската звезда Османи Хуанторена. Двата тима продължиха равностойно, но все пак Пиаченца успя да поведе отново с 16:14 след блок-аут на опитния Самуеле Папи. Постепенно Тренто успя да изравни отново при 17:17 след нова блокада и контра на Бирарели. Домакините от Пиаченца за пореден път дръпнаха с 21:18 след атака на Еър Злати, блокада на кубинеца Робертланди Симон и ас на американеца Максуъл Холт. Независимо от второто прекъсване за Радо Стойчев и Тренто, момчетата на Лука Монти взеха гейма с 25:22 след атака на Алесандро Фей.

Втората част започна равностойно до 5:5, след което Тренто поведе със 7:5 след грешка от сервис на Христо Златанов и контра на Османи Хуанторена и с 8:6 след нова атака на кубинския посрещач. Последваха успешна атака на Златанов и грешка на бразилския разпределител на трентинци Рафаел Де Оливейра и 8:8. Пиаченца успя даже да дръпне с 12:10 след грешка от сервис на гостите и контра на Самуеле Папи - 12:10 и тайм-аут за Радо Стойчев. Въпреки това, разликата нарасна до 14:11 след мощен ас на Робертланди Симон. Пиаченца си запази преднината до 16:13 след поредна успешна атака на Златанов. Постепенно предимството на Златанов и компания набъбна до 19:14 след контра блок-аут на Симон и задържана топка на Османи Хуанторена от Тренто. Резултатът стана 23:16 след ас на Еър Злати, след което Пиаченца спокойно затвори гейма при 25:19 в своя полза след атака през центъра на Максуъл Холт и поведе с 2:0.

В началото на третия гейм Тренто поведе с 3:1 след атака на Османи Хуанторена и блокада на Емануеле Бирарели, но веднага последва равенство при 3:3 след успешно нападение на Робертланди Симон и блок на разпределителя Лусиано Де Секо. Трентинци дръпнаха отново при 7:5 след грешка от сервис на Симон и ас на Матей Казийски и при 8:6 след пусната топка на гръцкия център Митар Джурич. Последваха ас на Джурич и контра на Хуанторена и 10:6. Постепенно Пиаченца стопи изоставането си до 12:13 след поредна атака на Христо Златанов и отличен блок на Симон и даже стигна до равенство при 14:14 след силен ас на кубинския център. Все пак, техническото прекъсване дойде при 16:14 за Тренто след блок-аут на Ян Щокър и ас на Казийски. Последва ново равенство при 16:16 след блок-аут на Алесандро Фей и грешка в атака на Щокър, след което Пиаченца поведе със 17:16 след успешна контра от втора линия на Златанов. Резултатът стана 20:18 след ас на американския център Максуъл Холт, а след това 22:19 след контра на Робертланди Симон. Именно при атака на кубинеца бразилският разпределител на Тренто Рафаел получи контузия в ръката и бе заменен от Джакомо Синтини. В крайна сметка Пиаченца спечели гейма с 25:20 след сервис в аут на гостите, а с това и мача с 3:0.

Капитан на Пиаченца Христо Златанов изигра пореден страхотен мач, стана най-резултатен с 25 точки (2 блока, 2 аса, 84% ефективност в атака, 37% позитивно и 16% перфектно посрещане) и напълни закономерно бе избран за най-полезен играч (MVP) на мача. Кубинският център Робертланди Симон и Алесандро Фей добавиха по скромните 9 точки за успеха. От друга страна звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски игра стабилно и завърши с 9 точки (2 аса, 47% ефективност в атака, 60% позитивно и 45% перфектно посрещане), а най-резултатен стана Османи Хуанторена с 11 точки (2 аса, 59% ефективност в атака, 52% позитивно и 38% перфектно посрещане), но и това не помогна за победата. Другият българин в състава на гостите - Николай Учиков, не влезе в края и остана на резервната скамейка.

КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:0 (25:22, 25:19, 25:20)

ПИАЧЕНЦА: Лусиано Де Секо 3, Алесандро Фей 9, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 25, Самуеле Папи 7, Робертланди Симон 9, Максуъл Холт 7 - Давиде Мара-либеро (Лука Тенкати 1, Лука Ветори)