Жоао Силва прати Левски в екстаз (видео+галерии)

Най-скъпата покупка на Левски този сезон Жоао Силва прати своите фенове в екстаз, след като донесе успеха с 2:1 във вечното дерби с ЦСКА с гол в 90-ата минута. Преди това Христо Йовов (40) и Марсиньо (70) бяха точни за двата тима пред близо 18 000 зрители на стадион “Васил Левски”. По този начин "сините" запазват реален шанс за дубъл през този сезон, докато "червените" вече почти нямат шансове за титлата.

Двата отбора изиграха най-оспорвания и интересен двубой помежду си в последните години, като въпреки горещото време не спряха да търсят победата до последните секунди, но днес късметът бе на страната на 26-кратните шампиони, които спечелиха втори пореден важен мач.

Наставникът на Левски Николай Митов заложи на същите 11, които донесоха успеха с 2:1 над Литекс в Ловеч преди седмица. На вратата бе Пламен Илиев, а пред него в защита действаха Дъстли Мюлдер, Даниел Димов, Ромен Ели и Нуно Пинто. Пред тях играта връзваха Христо Йовов и Стефан Велев, а Гари Родригес, Кристовао Рамос и Илиян Йорданов оперираха зад централния нападател Жоао Силва. Интересното е, че Рамос зае позиция точно зад португалеца, а не на крилото, където обикновено играе.

Треньорът на ЦСКА Милен Радуканов пък заложи на вратаря Томаш Черни, а пред него бяха Иван Бандаловски, Венцислав Василев, както и възстановените Апостол Попов и Михаил Венков. Вътрешни халфове бяха Лукас Саша и Анисе Абел. По крилата действаха Нджонго Присо и Игнасио Варела, а зад Спас Делев беше Марсиньо. Камерунецът впечатли с ексцентрична прическа специално за дербито. Направи впечатление, че на резервната скамейка бяха оставени Мишел Платини и Мартин Камбуров.

Двубоят стартира с уникална хореография на Сектор "Б", който беше пълен за разлика от северната трибуна. "Сините" извадиха огромен транспарант на целия си сектор с надпис Левски София, след което последваха по-малки 30 на 30 метра с ликовете на Апостола и Георги Аспарухов-Гунди с огромен надпис "Безсмъртието живота ви отне, но духът ви е във всяко синьо сърце!"

"Една посока в моя живот" гласеше пък транспарантът на "армейците" , които оцветиха своята трибуна в бяло-червено с огромен надпис Север на целия сектор в петата минута. Последва втора част, която оцвети сектора в едната половина с цветовете на отбора, а в другата с тези на родния трибагреник.

В 11-ата минута Жоао Силва отправи първи удар с глава, но много слаб в ръцете на Черни. Следващите минути "сините" поискаха дузпа, но такава нямаше, а удар на Гари Родригес бе избит от защитник в корнер.

В 19-ата минута Даниел Димов за малко да си вкара автогол, след като Мюлдер изби в тялото му, но Илиев спаси. Стефан Велев при добра контраатака реши да стреля вместо да подава и сбърка, а при ответната атака Присо се откъсна, но Ели изби опита му за подаване в ъглов удар.

Следващите минути двата отбора се бореха за всяка топка, но положения липсваха. В 29-ата минута Даниел Димов стреля опасно отдалеч, но встрани от вратата.

Илиан Йорданов в 35-ата минута пропусна да открие. Крилото не се ориентира добре и вместо да стреля към вратата прати топката в обратната топка. Варела пък с лош удар пропусна най-добрата възможност за ЦСКА в следващата минута.

Капитанът на Левски Йовов даде преднина на своя тим в 40-ата минута, когато финтира противник пред наказателното поле и с левия крак прати топката в мрежата на Черни от 19 метра. Коженото кълбо рикошира в тялото на Апостол Попов и не остави шансове на червения вратар, а зад него трибуните полудяха. Това бе неговият втори пореден гол в първенството и общо 125-и в "А" група в неговия мач номер 300 за любимия му отбор.

Още при следващата атака на "червените" Пламен Илиев изпусна топката и тя попадна в Марсиньо. Бразилецът стреля силно от 11 метра, но стражът изби в корнер, като Делев се размина с топката.

Второто полувреме започна с голяма
хореография на Сектор "Г" срещу вечния съперник с присъствието на Тодор Батков
и две промени. Мартин Камбуров и Костадин Стоянов смениха Венков и Варела.
В 49-ата минута невероятен пропуск направи Анисе, който сам срещу Илиев стреля в аут от 12 метра и пропусна да изравни. При положение, че бе паднал "армейците" можеха да имат претенции за дузпа заради задържане на Димов. 120 секунди по-късно Илиев изби нов опасен удар на Марсиньо, а в 53-ата минута Силва не си поведе добре топката сам срещу Черни и вратарят го изпревари.
Станислав Ангелов замени Йовов, който за последно игра в сблъсъка между "сини" и "червени" в 56-ата минута и веднага получи жълт картон.
В 68-ата минута в игра се появи Владимир Гаджев, който бе извън строя един месец. Националът замени Кристовао Рамос и веднага пробва удар отдалеч в ръцете на Черни.
Пелето имаше претенции за дузпа, но рефера Йорданов даде знак играта да продължи.
ЦСКА стигна до пряк свободен удар в 70-ата минута
след нарушение на Даниел Димов. Зад топката застана Марсиньо, който стреля в стената, но при добавката от въздуха вкара един от най-красивите голове в дербито за последното десетилетие. Бразилецът прати топката от воле в горния десен ъгъл на Илиев за 1:1 с втория си гол за сезона от
около 22 метра и подлуди много феновете на тима.
Радуканов веднага го смени с Мишел Платини, който още повече вдъхна самочувствие на "червените".
Още при следващата атака Платини центрира и намери Делев, който овладя и стреля силно, но Илиев изби в корнер, като предотврати пълен обрат в рамките на две минути.
Двата отбора се отвориха и започнаха на всяка цена да търсят победата, като видимо "сините" бяха доста по-изморени.
Антонио Вутов влезе за Левски, а Владимир Гаджев пропусна да вкара втори гол в 85-ата минута. Халфът стреля от 11 метра, но защитник на "червените" изби.
В 90-ата минута Жоао Силва с глава вкара за 2:1. Португалецът изпревари Черни при остро центриране на Гаджев и взриви сините фенове със своя първи гол във Вечното дерби и общо девети със синята фланелка. От тях пет в "А" група.
Буквално след три минути фенове и футболисти празнуваха заедно сладката победа.
По този начин Левски стигна до своята 52-а победа в 131 мача за първенство, като има предимство от девет успеха. Това е общо деветата победа с този резултат за “сините” срещу “армейците” в “А” група.
Рекордьорът по титли в България пък пропусна нова възможност да прекъсне серията си от 26 години, в която няма две победи в един шампионат в дербито, като за последно това се случи през 1987 година.
С актив от 55 точки Левски има предимство от седем пред третия ЦСКА, а до края на сезона в оставащите шест кръга има директен сблъсък с Лудогорец на “Герена”, който e с две преднина.

...............................................................