Челси на крачка от финала в Лига Европа (видео)

Отборът на Челси е много близо до участие на финала в турнира Лига Европа, след като победи като гост с 2:1 тима на Базел.

Головете за лондончани отбелязаха Виктор Моузес (12) и Давид Луиш (94). За домакините точен от дузпа беше Фабиан Шер (72).

Така лондончани си осигуриха комфортен аванс преди реванша в Лондон след седмица, а спечелването на Лига Европа е единствената им възможност да се окичат с трофей през сезона. Преди година лондончани спечелиха Шампионската лига, но през този сезон не успяха да стигнат далеч в турнира и се съсредоточиха върху Лига Европа.

Домакините започнаха много активно двубоя, като разчитаха в атака на изгряващата звезда Мохамед Салах. В третата минута Валентин Щокър излезе на добра позиция след изпълнение на ъглов удар. Отговорът на Челси бяха атаки по десния фланг. Именно при поредния пробив от тази зона падна и първия гол в мача. Първо Франк Лампард стреля опасно от малък ъгъл, но стражът на домакините Зомер извади топката в корнер. След изпълнението на ъгловия удар от страна на Лампард, Виктор Моузес с глава откри резултата още в 12-ата минута.

Швейцарците бяха близо до изравнителен гол в 17-ата минута, когато Фабиан Шер прати истинска бомба от пряк свободен удар, отсъден за нарушение на Бранислав Иванович срещу Щрелер, но вратарят Петър Чех с върха на пръстите си изби.
В следващите 7-8 минути играта се пренесе в половина на Челси, но до нищо опасно пред Чех не се стигна.

В 30-ата минута испанският нападател на Челси Фернандо Торес напомни за себе си. Той проби отдясно в наказателното поле на домакините, справи се със скупчилите се бранители, но не успя да отправи точен изстрел.

Футболистите на Челси укротиха постепенно устрема на Базел и започнаха все по-често да тръгват в атака. Мерника си пробва и бранителят Ашли Коул десетина минути преди края на първата част. В 34-ата минута Челси беше много близо до удвояване на резултата. Рамирес получи пас от Лампард вдясно на вратата, стреля, вратарят Зомер отрази удара, след което топката беше изчистена от защитника на Базел Драгович.

В самия край на полувремето Челси имаше две нови отлични възможности за гол след контраатаки. В първата Торес напредна, пусна пас към Сесар Аспиликуета, който центрира, а Еден Азар пробва задна ножица. В следващата минута белгиецът отново беше в центъра на събитията. След самостоятелен пробив той се озова очи в очи със Зомер, но ударът му мина встрани на вратата.

Второто полувреме започна така, както завърши първото - с опасно положение пред вратата на Базел. В 54-ата минута Азар проби опасно по фланга, намери Торес в наказателното поле, който със силен удар уцели гредата.

С приближаването на края на срещата футболистите на Базел увеличиха агресията, докато Челси продължаваше да дебне удобни положения за контраатаки.

Именно при една от тези бързи акции Торес беше изведен сам срещу Зомер, но нападателят беше в положение на засада.

Все пак домакините стигнаха до изравнителен гол от дузпа в 87-ата минута. Наказателният удар беше отсъден доста пресилено за нарушение на Аспиликуета срещу Щрелер. По този повод тръгнаха шеги, че това е отмъщението на чешкия рефер Павел Карловец за отстраняването на Спарта (Прага) от Челси.

Лондончани реагираха като ужилени, но Торес и Оскар отново не успяха да поразят вратата на Зомер. В добавеното време Джон Тери с глава беше близо до гол, но вратарят на швейцарците отново се справи.

Зомер сгреши фатално в най-неподходящия момент. В последните секунди на даденото от рефера Карловец продължение Давид Луиш от фаул завари Зомер неподготвен и донесе победата на Челси, с което попари настроението на публиката на "Санкт Якоб", на чийто трибуни беше и тенис звездата Роджър Федерер.