Русия стана европейски шампион за юноши младша възраст

Волейболният отбор на Русия стана шампион на Европейското първенство за юноши младша възраст в Босна и Херцеговина и Сърбия. Младите волейболисти на "Сборная" надиграха връстниците си от Полша с 3:1 (25:16, 25:18, 22:25, 25:21) във финала, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Ю Спортска Дворана" в босненския град Лакташи.

По този начин руснаците спечелиха титлата в тази възраст за пети път в своята история и за първи от 2003 година насам. Бронзовите медали пък отидоха при тимът на Белгия, който победи много трудно и драматично Финландия с 3:2 (25:19, 20:25, 22:25, 25:19, 15:10) в малкия финал. Българският тим пък завърши на 10-то място в крайното класиране, след като остана 5-ти в предварителна Група II.

Най-резултатен за новите европейски шампиони от Русия стана капитанът Виктор Полетаев с 25 точки (1 блок, 2 аса и 71% ефективност в атака) за успеха, който впоследствие бе обявен и за най-полезен играч (MVP) на турнира. За тима на Полша Бартош Бучко (2 блока, 2 аса и 43% ефективност в атака) и влезлият като резерва Артур Шалпук (4 аса и 64% ефективност в атака) реализираха по 20 точки.

ПОЛША - РУСИЯ 1:3 (16:25, 18:25, 25:22, 21:25)
ПОЛША: Пьотър Бадура 1, Павел Грич 5, Бартош Бучко 20, Кжиштоф Биенковски 3, Александър Сливка 6, Рафал Шимура 6 - Качпер Пиехоцки-либеро (Артур Шалпук 20, Бартломией Лемански, Ян Форнал 1)
Старши-треньор: Виеслав Чая
РУСИЯ: Павел Панков 9, Иля Власов 10, Максим Тройнин 8, Виктор Полетаев 25, Александър Гончаров 11, Николай Чепура 5 - Евгений Андреев-либеро (Максим Белогордчев, Кирил Урсов 1)
Старши-треньор: Александър Кариков.

Индивидуални награди на Евроволей 2013 за юноши младша възраст:
Най-полезен играч (MVP): Виктор Полетаев (Русия)
Най-добър реализатор: Бартош Бучко (Полша)
Най-добър нападател: Бартош Бучко (Полша)
Най-добър блокировач: Иля Власов (Русия)
Най-добър изпълнител на сервис: Павел Панков (Русия)
Най-добър разпределител: Сандер Деповере (Белгия)
Най-добър посрещач: Рафал Шимура (Полша)
Най-добро либеро: Качпер Пиехоцки (Полша)