Ювентус преодоля и Милан по пътя към титлата (видео)

С гол от дузпа на Артуро Видал в 57-ата минута Ювентус победи с 1:0 у дома Милан в дербито от 33-ия кръг на Серия А и се откъсна на цели 11 точки пред Наполи на върха в класирането. В оставащите до края на сезона "бианконерите" трябва да спечелят само 4 точки, за да триумфират за 29-и път в историята си със "скудето".

Двубоят беше очакван с огромен интерес и носеше голям заряд и за двата отбора, които преследваха различни цели - за Юве залогът беше титлата, докато за Милан - място в зона Шампионска лига. Може би заради това напрежение двата отбора не изиграха най-добрия мач помежду си.

Първата голяма опасност беше пред вратата на гостите. Реферът Лука Банти отсъди пряк свободен удар пред наказателното поле за игра с ръка на Робиньо. Андреа Пирло стреля, топката рикошира в стената и се насочи опасно към ъгъла на вратата на Абиати, но стражът с върха на пръстите успя да я отклони. При приземяването обаче той получи травма и беше заменен още в 14-ата минута от Марко Амелия.

Ювентус играе с огромно самочувствие. Само в рамките на две минути пред вратата на Милан се създадоха две ситуации за гол. Първи Мирко Вучинич се беше откъснал сам от ляво на вратата, но не успя да овладее дългото центриране.

След това пък французинът Пол Погба отправи красив удар със задна ножица, който мина встрани от вратата.

В 27-ата минута след самостоятелна акция Андреа Пирло отново си спечели право да изпълни пряк свободен удар от позиция, подобна на тази при която "извади от строя" Абиати, но този път стреля право в тялото на Амелия.

В 39-ата минута швейцарецът Лихтщайнер беше изведен опасно в наказателното поле, но Ел Шаарави се представи блестящо като бранител и елимира опасността. В следващата атака се стигна до поредната опасност пред вратата на Милан. Клаудио Маркизио беше намерен с далечно подаване сам отляво на вратата на "росонерите", но прозвуча сигнал за засада.

Второто полувреме започна с втора принудителна смяна в състава на гостите. Ганайският футболист Съли Мунтари влезе на мястото на Масимо Амброзини, който получи травма в глезена в края на първата част и не може да доиграе срещата.

В 52-ата минута Мирко Вучинич получи страхотна възможност да открие резултата. Черногорският нападател получи пас в наказателно поле, но колумбийският защитник Кристиан Сапата твърдо, но чисто му отне топката.

В 57-ата минута Ювентус получи право да изпълни дузпа, отсъдена за нарушение на вратаря Амелия срещу Квадво Асамоа, който беше изпуснат от отбраната на Милан в наказателното поле.  С изпълнението се нае Артуро Видал, който стреля мощно в горния ъгъл и откри.

След гола Ювентус продължи натиска си в търсене на втори гол, който да сложи точка на спора. В 68-ата Пирло центрира отдясно на вратата, няколко играчи на Ювентус успяха да играят с топката, но се стигна само до изпълнение на ъглов удар.
При корнера Леонардо Бонучи успя да отправи удар от воле, но Амелия беше на мястото си.

В опит да раздвижи играта, треньорът на Милан извърши и последната си смяна. На мястото на Робиньо влезе Боян Къркич, който обаче сбърка при първото си отиграване.

В следващите минути се разигра другата резерва в състава на Милан - Съли Мунтари. Четвърт час преди той създаде работа на стража на Юве Джанлуиджи Буфон със силен удар, но право в тялото му. С това сякаш се изчерпаха съпротивителните сили на гостите. До края на полувремето Ювентус също не нападаше особено активно, а треньорът Антонио Конте извърши две от смените си в опит да печели време.

Така в крайна сметка победата грабнаха домакините, а Милан допусна първа загуба от 22 декември насам и в следващите кръгове ще продължи битката си с Наполи и Фиорентина в подножието на върха на класирането, който е окупиран от Юве.