Джокович сложи край на великата серия на Надал в Монте Карло (видео)

Световният №1 Новак Джокович надигра с 6:2, 7:6 (1) бившия водач в ранглистата на ATP и поставен под №3 в схемата Рафаел Надал на финала на турнира от серията "Мастърс" в Монте Карло. По този начин Джокович триумфира за първи път в това състезание и сложи край на феноменалната серия от 46 последователни победи и 8 поредни титли на Надал в Монте Карло. Единствената загуба на испанеца в Монако преди днешното поражение от сърбина бе през 2003 година, когато "Краля на клея", едва 16-годишен, отстъпи пред аржентинеца Гийермо Кория.

Джокович, който до последно умуваше дали изобщо да участва в турнира заради проблем с глезена, започна вихрено днешния финал. Сърбинът поведе с 5:0 и дори имаше 5 сетбола в шестия гейм при сервис на Рафа. Ноле обаче ги пропусна, а веднага след това допусна пробив и резултатът стана 5:2. Надал обаче не успя да вземе следващото си подаване, допускайки двойна грешка при осмия сетбол за сърбина и сетът приключи.

Втората част се разви по коренно различен начин. Надал осъществи пробив в петия гейм, поведе с 4:2 и по всичко изглеждаше, че мачът отива към решаващ трети сет. Джокович обаче изравни за 4:4, а при 5:4 за сърбина испанецът трябваше да сервира за оставане в сета, мача и турнира. При 5:5 Надал реализира пробив и получи идеален шанс на свой сервис да затвори втория сет. Вместо това обаче той допусна пробив на нула и това означаваше тайбрек. В него Джокович бе безкомпромисен, а Надал спечели само точка и трябваше да се прости с надеждите си за рекордна девета поредна титла на клея в Монте Карло.

Днес Надал и Джокович записаха по 2 аса, но испанецът допусна нехарактерните за него 3 двойни грешки, а сърбинът - нито една.

Днешният триумф позволи на Джокович да си отмъсти за загубата си от Надал на финала на същия турнир през миналата година, когато левичарят от Манакор спечели убедително с 6:3, 6:1. Ноле вече има 15 победи от 34 мача срещу Рафа и прекъсна серията си от 3 последователни поражения от испанеца.

Джокович и Надал често правят маратонски срещи, но днешният им двубой приключи след по-малко от 2 часа игра. Един час и 52 минути бяха достатъчни на сърбина, за да детронира Надал, който преди финала имаше само един загубен сет на турнира - взе му го българският тенисист Григор Димитров на четвъртфиналите.

Джокович вече има 37 титли в кариерата си, 14 от които са от категорията "Мастърс". Надал, от своя страна, който държи рекорда за най-много титли от серията "Мастърс" с 22, остава с общо 53 трофея в кариерата си досега.

Следващата седмица Рафа ще участва на друг свой любим турнир - в Барселона, където е 7-кратен шампион. Сред участниците там е и нашият Григор Димитров.