България (U16) спечели купа от престижен турнир

Юношеският национален отбор на България до 16 години спечели турнира на УЕФА за развитие на таланти, който се проведе в Брестник и Пловдив. В последния си мач момчетата на Петър Пенчев завършиха 0:0 с Турция, а при дузпите южните ни съседи бяха по-точни и триумфираха с 4:3. В същото време Грузия победи Кипър с 1:0 и така три тима финишираха с актив от по 6 точки – България, Турция и Грузия. „Лъвовете” се оказаха с най-добра голова разлика и завоюваха първото място.

Хората от УЕФА единодушно определиха срещата между България и Турция за най-качествената по време на надпреварата, въпреки че попадения не паднаха. А и двата тима имаха своите шансове да спечелят в редовното време. Още в 4-та минута Догуш Кан се измъкна сам срещу Димитър Митов. Ударът му бе отразен от вратаря, а при добавката Волкан Пала стреля в аут.

В седмата минута българите откраднаха топката близо до наказателното поле на гостите, Ангел Максимов шутира, получи се рикошет в защитник и се наложи Тарик Четин да прави плонж в последния момент, за да избие.

В 13-та минута Александър Георгиев изпълни пряк свободен удар, а Четин легна в долния ляв ъгъл и изби извън наказателното поле.

В 25-та минута дойде една от най-сериозните опасности пред турската врата. Ангел Максимов подхвана атака и подаде към Божида Митрев, чийто пас остави съвсем сам в лявата зона Александър Георгиев. Крилото на Литекс центрира остро към Динко Митрев, който стигна до топката преди вратаря на Турция. Четин обаче реагира светкавично и затвори удара на Митрев. Десет минути по-късно тройна комбинация Георгиев – Митрев – Краев завърши с шут над вратата на последния.

Три минути след началото на втората част Александър Георгиев пусна в коридор към Динко Митрев, но ъгълът пред нападателя бе твърде малък и шутът се оказа слаб. В 63-та минута Георги Купенов изчисти от голлинията изстрел на Волкан Пала. 4 минути преди края Самет Гюн остана непокрит в наказателното поле, но прати топката край гредата.

В крайна сметка България завърши без загуба в турнира в редовното време, но за разлика от двубоя с Грузия сега нямаше късмет при дузпите. Следващите мачове на „лъвовете” са в средата на май, когато гостуваме за два приятелски мача на Португалия.