Гари Родригес нокаутира Камата и поведе Левски към върха (видео+галерия)

Отборът на Левски надви с 2:1 Литекс пред 5000 зрители в дербито на 23-ия кръг от “А” група на Градския стадион в Ловеч. Точни за “сините” бяха Гари Родригес в 30-ата минута и Христо Йовов в 61-ата минута, а Илия Миланов намали в 80-ата минута. Жоао Силва пък пропусна дузпа в 5-ата минута на даденото 6-минутно продължение на втората част, като Илко Пиргов парира неговия силен удар. Преди това Пламен Илиев на няколко пъти спаси синята врата, като столичани стигнаха до много важен успех преди дербито с ЦСКА и мечтата им за титла е жива.

Победата прекъсна най-черната серия на 26-кратните шампиони в Ловеч, където от пет визити нямаха успех. Те записаха три поредни загуби в “А” група след успеха със същия резултат през 2009 година, който в последствие донесе последната им титла. През този период “сините” допуснаха още едно равенство, отпадане след дузпи и нова загуба преди три седмици за Купата на България.

Най-добрият на терена за Левски отново бе Гари Родригес, който вкара гол, изработи втория и спечели дузпа.

Христо Стоичков очаквано заложи на Антон Недялков, който замени наказания Емил Грозев. Той игра отляво на защитата, а Илия Миланов си партнира в центъра с Васил Божиков. Страхил Попов беше десният бранител пред Илко Пиргов. Симеон Славчев се възстанови от контузията срещу Славия и с Александър Цветков бяха в центъра на терена, а пред него действаха Ванжер, Армандо Ваюши и Георги Миланов. Исмаил Иса водеше атаката на "оранжевите".

За "сините" на вратата се завърна Пламен Илиев, както и Нуно Пинто и Даниел Димов, които получиха почивка срещу Локомотив (София). Дъстли Мюлдер и Ромен Ели бяха другите бранители. Влезлите резерви срещу "железничарите" през седмицата Христо Йовов и Стефан Велев започнаха опорни халфове. Гари Родригес, Кристовао Рамос и Илиян Йорданов пък играха зад Жоао Силва.

Феновете на домакините направиха голяма хореография преди срещата. Още в 6-ата минута Георги Миланов пропусна отлична възможност за гол. Капитанът на домакините излезе сам срещу Илиев, който изби в корнер. При последвалото центриране Исмаил Иса засече, но стражът отново парира. Последва втори удар на Иса, но синият вратар отново спаси.

Две минути по-късно Ванжер сам срещу Илиев стреля в аут, като пропусна поредната отлична възможност за гол, след като изпревари Пинто.
В 21-ата минута Родригес се измъкна от защитата на ловчанлии, но не си спря топката и Пиргов се намеси и спаси.

Домакините имаха сериозни претенции за дузпа в 27-ата минута. Миланов се отскубна зад защитата на гостите, но след съприкосновение с догонващия го Ели се строполи на земята. Камата и играчите му искаха червен картон и дузпа, но Николай Йорданов сметна, че няма нарушение.

Три минути след това Родригес взриви гостуващия сектор със своя първи гол в "А" група. Холандецът получи подаване от Рамос и прати топката в мрежата от 13 метра с диагонален удар.

36-ата минута Пиргов изби в корнер опасен удар с глава на Жоао Силва след центриране от фаул.

Следващите минути последваха две опасности пред синята врата. Първо Миланов реши да стреля и Димов изби, а след това Славчев стреля от 19 метра, но право в ръцете на Илиев. В 41-ата минута отлична контраатака на домакините завърши с поредното спасяване на синия вратар. Ваюши проби с лекота отляво, след което намери Миланов. Най-добрият футболист в първенство финтира син бранител и стреля силно с по-слабия си десен крак, но право във вратаря. Двубоят стана по-твърд, като Йорданов показа пет жълти картона - четири от тях за гостите.

На почивката Орлин Старокин замени Йорданов и започна да играе халф, а Бижутера бе изнесен по-напред. Йовов прати топката в мрежата след съдийски сигнал при първата атака, а "оранжевите" искаха втори жълт картон за разкарване. Секторът с фенове на "сините" запали доста димки и факли, което наложи срещата да бъде прекъсната за две минути.

При подновяването на играта Иса стреля високо над вратата. Божиков с глава стреля слабо в 51-ата минута, а при последвалата атака Рамос и Родригес пропуснаха добра възможност.

В 58-ата минута Илиев отново спаси своята врата. Този път той парира силен удар на Ваюши, който преодоля с лекота Мюлдер на 6-7 метра от голлинията. При последвалата добавка на Иса, кълбото се отби в Димов.

Четири минути по-късно Йовов удвои преднината на "сините". Това стана благодарение отново на превъзходна изява на Родригес. Играчът с номер 11 открадна топката на Миланов в половината на гостите, след което на скорост преодоля още трима футболисти на Литекс. Излезнал сам срещу Пиргов, вместо да стреля, той подаде на връхлитащия Йовов, който вкара своя първи гол за този сезон. Веднага след това на негово място се появи Роман Прохазка.

Иса и Ваюши пробваха веднага да върнат един гол. Никола Колев влезе в 68-ата минута на Ванжер. Ваюши стреля в аут при нова открила му се възможност.

Гостите играеха все по-сигурно и домакините трудно стигаха до положения пред Илиев в следващите минути. Кирил Десподов също се появи на терена. Младокът Колев, който влезе резерва, удари ръката си при единоборство с Велев и бе заменен от Стенио Жуниор в 80-ата минута. Именно тогава след центриране от фаул Илия Миланов скочи най-високо и прати топката в синята врата за 1:2. Националът на България също се разписва за първи път в "А" група.

Родригес можеше да вкара трети гол в 85-ата минута, но стреля в аут след подаване на Рамос в наказателното поле. Последният бе заменен от Йордан Милиев малко след това.

Жуниор с глава стреля в аут при центриране от корнер в 89-ата минута. Удар от фаул на Ваюши отново бе спасен от Илиев в 90-ата минута. Реферът Йорданов даде шест минутно продължение, а в четвъртата минута от него Родригес спечели дузпа. Най-добрият футболист в синьо открадна топката от Кирил Десподов, който го фаулира. Зад топката застана Силва. Португалецът стреля много силно в дясно на Пиргов, но родният вратар с отличен рефлекс изби в корнер. Въпреки това до промяна на резултата не се стигна и Левски победи за първи път в Ловеч от 2009 година насам. Това бе и общо шеста победа от 19 срещи между двата тима в дома на "оранжевите" за първенство, където тимът на Гриша Ганчев има една повече.

Левски има вече 52 точки след 16-ата си победа, а Литекс остана с 43 след втората си поредна загуба в първенството, която е трета от четири мача със "сините" този сезон.

От назначаването на Николай Митов столичани записаха три поредни победи - две над Локомотив (София) за първенство и купа и днес, което бе първото гостуване на тима начело с този треньор.