Левски ще гони реванш от Галил след нервен успех над Рилецо (видео+галерия)

На повторение на миналогодишния финал на ЕВРОХОЛД Балканска Лига ще станат свидетели баскетболните фенове. В неделя сили ще премерят Левски (София) и Галил Гилбоа, след като столичани надиграха Рилски спортист в собствената му "Арена Самоков" с 84:74. Баскетболистите на Тити Папазов и Тони Дечев имаха комфортна преднина през първите три части, но последната се превърна в нервна драма, в която все пак триумфираха миналогодишните вицешампиони в турнира.

По този начин бе сложен край на традицията, според която винаги отбора-домакин печели турнира. Това се случваше неизменно в последните четири издания на Финалната четворка.

Левски започна силно и поведе с 5:0 след малко повече от две минути игра. Рилски действаше припряно в нападение и колебливо в защита, а това позволи на Левски да увеличи аванса си на осем точки - 11:3. "Сините" продължиха с приповдигнато самочувствие и поведоха със 16:5, а три минути преди края на частта вече бяха напред с 22:5. Бранко Миркович прекъсна "сухата" серия на Рилски и вкара за 22:7. След 10 минути игра столичани имаха 15 точки преднина - 24:9.

С подновяването на двубоя през втората част разликата наближи 20 точки в полза на Левски - 30:11 след 12 изиграни минути. В последствие обаче играчите на Рилецо се активизираха и намалиха до 33:20. В играта на Рилски се забеляза импулс, но те така и не успяваха да свалят двуцифрената разлика, пропускайки няколко лесни коша. Самоковци все пак намалиха изоставането си до 11 точки - 39:28 по-малко от минута преди почивката, а на полувремето на таблото светеше 43:31, след тройка с последната сирена на Марко Маринович.
"Сините" отново дръпнаха напред в резултата - 49:33 след малко повече от 22 изиграни минути. Възпитаниците на Тити Папазов продължиха да диктуват темпото на терена и малко повече от минута преди края на третата четвърт за първи път преминаха границата от 20 точки разлика - 64:43, а след три части те водеха със 64:45.

Последната част започна добре за Рилецо и въпреки няколкото опропастени нападения, момчетата на Росен Барчовски вкараха 12 точки срещу само 2 за съперниците си в първите четири минути на заключителната четвърт, с което резултата стана 66:56. Бранко Миркович намали до 66:59 след като проби и бе фаулиран. Рилецо бе в подем, но Марко Маринович и Павел Иванов показаха хладнокръвие, реализирайки важни тройки, след които техният тим поведе със 74:62 три минути преди края.

Техническо нарушение, отсъдено на пейката на Левски позволи на Рилски да се върне в мача и да скъси дистанцията до 74:68 две минути преди финалната сирена. В последствие Левски поведе със 77:68 след три вкарани опита на Маринович от наказателната линия, но Калояро намали до 77:70. В крайна сметка Левски победи с 84:74 и си гарантира място във финала, където ще търси реванш от Галил Гилбоа за загубата преди година.

Павел Иванов изигра отличен мач за Левски и завърши с 21 точки и 7 борби, пропускайки само една стрелба от игра. Младен Пантич му партнираше добре с 18 точки и 6 борби, докато Марко Маринович завърши със 16 точки.

Бранко Миркович наниза 20 точки за Рилски, Станислав Ваклинов и Тери Смит добавиха по 13, а Тони Гуджино остана с 10.

ЛЕВСКИ - РИЛСКИ СПОРТИСТ 84:74 (24:9, 19:22, 21:14, 20:29)