Галил Гилбоа ще защитава титлата си след победа над Куманово (видео+галерия)

Израелският Галил Гилбоа ще защитава титлата си в ЕВРОХОЛД Балканска Лига, след като в първата полуфинална среща от Финалната четворка на турнира надигра македонския КК Куманово 2009 с.

Куманово успя да вземе лидерската позиция в началните минути на двубоя и я поддържаше почти до края на първата част, благодарение на добрата си стрелба от дистанция. Две минути и половина преди края македонците бяха напред с 12:16, но след две поредни тройки на Раким Сандърс и Джамар Смит Галил поведе за пръв път в мача - 18:16. След 10 минути игра шампионите бяха напред с 21:18 благодарение на тройка със сирената на Даган Явзури.

Галил Гилбоа затегна защитата след подновяването на срещата, а освен това заигра отлично в нападение. Възпитаниците на треньора Лиор Любин вкараха девет безответни точки в първите четири минути на частта и поведоха с 30:18. Израелците задържаха преднината си и през остатъка от втората четвърт, за да се оттеглят на почивка при резултат 42:33.

Второто полувреме започна с известно забавяне заради проблеми с времеизмервателната система на зала "Арена Самоков". След отстраняването на неизправностите, Галил продължи да налага своето. Авансът на тима нарасна до 18 точки в средата на частта - 57:39. След 30 минути баскетбол на таблото светеше 67:56 в полза на Галил Гилбоа.

През последната част македонците се активизираха и заиграха доста по-агресивно, с което успяха да се доближат на пет точки от съперника. След забивка на Урош Лукович и две поредни тройки на Александър Костоски Куманово намали до 74:69 при оставащи пет минути, а това принуди Лиор Любин да вземе прекъсване. Костоски продължи да държи Куманово в мача, но до обрат така и не се стигна, а Галил триумфира при краен резултат 85:76.

Бившият национал на Израел Янив Грийн се отчете с "дабъл-дабъл" за победителите - 19 точки и 10 борби. Раким Сандърс добави 15 точки, Джамар Смит остана с 13, а Мичъл Уот реализира 11.

Александър Костоски бе над всички за Куманово с 29 точки, 5 борби и 5 асистенции. Антъни Лий и Урош Лукович добавиха по 14 точки, като и двамата овладяха по 10 отскочили топки.